Přejít na hlavní obsah

Komu se nelení, až se ucho utrhne

AnotaceBrigady
Práce šlechtí. Nebo se to aspoň říká. Snad každý student měl, má nebo aspoň předstírá, že shání nějakou brigádu. Někdo dá na zprostředkující agentury, jiný na vlastní pěst obchází firmy. Někdo si nechá pomoct od známých, další sleduje inzeráty nebo si nechá poradit na škole. Někdo pracuje, aby měl na pivo a čokoládu, a někdo, aby si mohl koupit chleba a těstoviny. Někomu stačí, že vydělává peníze, někdo by si rád udělal praxi a pracoval v oboru. Jakou práci dělají studenti Masarykovy univerzity, jsme vyrazili zjistit na několik různých fakult.

Hrabcova
Jana Hrabcová, Filozofická fakulta

Máte nějakou brigádu?
Příležitostně jsem chodila dělávat ochutnávky kávy na promoakce do supermarketů. To byla brigáda přes jednu agenturu – pěkně placená a čistá práce, jen lidé občas protivní. Přes léto dělám delegátku v Chorvatsku – čtyři měsíce u moře, je to výborně placená práce.

Byl problém sehnat takovou práci?

Studuju chorvatštinu jako druhý obor a udělala jsem si průvodcovský kurz. Není úplně těžké v tomhle oboru práci sehnat, ale je těžké sehnat práci u dobré velké cestovky, která je solidní ke klientům i k delegátům.

Berete to jako přípravu na budoucí povolání?

Je to výborná praxe, protože se člověk naučí jednat s lidmi, je to práce v zahraničí a můžete si to napsat do životopisu. Ale asi to není práce, kterou bych se chtěla jednou vyloženě živit. Není to moc jisté zaměstnání, i když z toho, co vyděláte přes léto, by se asi dalo zbytek roku žít.


Husak
Karel Husák, Fakulta sportovních studií
Máte nějakou brigádu?

Momentálně mám stálou brigádu ve vinotéce v jednom obchodním centru v Brně. Za měsíc si vydělám kolem pěti tisíc a je to pro mě poměrně životně nezbytný příjem.

Byl problém sehnat takovou práci?

Stálou brigádu takového typu v podstatě nemůžete sehnat jinak než přes známé nebo mít štěstí. To je i můj případ. Měl jsem možnost sehnat i brigádu, která souvisí s tím, co studuju. Dělal bych osobního trenéra v posilovně, ale to bych nestíhal tak pohodlně dohromady se studiem.

Jakou práci chcete jednou dělat?

Ještě v tom nemám úplně jasno. Možná půjdu k policii nebo k vojákům. Zvažuju i osobního trenéra a s kamarádem máme takovou představu, že bychom se sezónně věnovali vyučování v lyžařských a potápěčských kurzech. To se ještě uvidí.


Macikova
Petra Macíková, Přírodovědecká fakulta
Máte nějakou brigádu?

Už šestý rok budu pracovat jako instruktorka v lanovém centru. To je ale spíš taková sezónní práce. Přes semestr, protože umím psát všemi deseti, zapisuju pro neslyšící studenty přednášky. To je práce přes Středisko pro pomoc sluchově postiženým při Masarykově univerzitě. Přes letní prázdniny budu nově dělat průvodkyni na poznávacích nebo turistických zájezdech – jela jsem už dvakrát jako pomocnice a teď si dělám kurz.

Nechtěla jste práci, která souvisí s tím, co studujete?

U nás na škole to určitě jde. Je tam hodně práce v laboratořích, takže pro studenty je podle mě příležitostí dost. Není to ale tolik lukrativní, protože tam strávíte samozřejmě daleko víc času, než za co jste ohodnocení. Moc se to nevyplatí.

Potřebujete vydělané peníze na živobytí?

Ne že bych je vyloženě životně nutně potřebovala, ale mám ráda, když mám svoje peníze a můžu si zaplatit dovolenou a nemusím si o každou korunu říkat rodičům. Taky by mě nebavilo nic nedělat, i když jsem asi extrém. Ale taky mám spoustu kamarádů, kteří nepracují vůbec.


Simonik
Michal Šimoník, Fakulta sociálních studií
Máte nějakou brigádu?

Pracuju v jedné ekologické neziskové organizaci na poloviční úvazek a náplní mé práce je koordinace činnosti dobrovolníků, kteří nám pomáhají.

Byl problém sehnat takovou práci?

Sehnal jsem ji přes skauty, kam chodím už odmalička. Tam jsem se dozvěděl, že tato organizace shání někoho na takovou pozici, tak jsem se přihlásil do konkurzu, který jsem vyhrál. Původně jsem myslel, že jednou budu dělat úplně jinou práci, protože studuju mediální studia a žurnalistiku a sociologii. Ale po této zkušenosti, která trvá už dva roky, bych se touto cestou chtěl ubírat i po skončení studia.

Potřebujete vydělané peníze na živobytí?

Je to od obojího trochu. Nepotřebuju určitě vydělávat tolik, kolik mám, abych přežil, ale platím z toho příjmu i základní věci, jako je jídlo. Nicméně nedělám tu práci jenom kvůli penězům, ale hlavně proto, že mě baví a že v ní vidím nějaký smysl. Kdyby mi šlo jenom o peníze, tak půjdu dělat třeba telemarketing.


Rokytova
Lenka Rokytová, Lékařská fakulta
Máte nějakou brigádu?

Momentálně nemám žádnou, protože jsem se vrátila ze studijního pobytu v zahraničí. Dělala jsem všechno možné. Měla jsem brigádu v půjčovně historických kostýmů, za pultem v supermarketu, u mamky, která je doktorka, jsem pracovala v ordinaci jako zdravotní sestřička. Byla jsem i na farmě v Anglii.

Dá se sehnat nějaká brigáda v oboru, který studujete?

To je bez šance. Nikde vás nevezmou. Samozřejmě že se dají sehnat brigády ve zdravotnictví, ale těžko vás pustí k práci, která by vás bavila, a někde v nemocnici umývat záchody nebo podlahy asi není zrovna práce, která by člověku něco dala. Navíc to můžete dělat někde v soukromé firmě za daleko větší peníze.

Je podle vás problém v Brně sehnat brigádu?

Není, pokud máte čas. Já třeba chodím opravdu každý den ráno do školy, takže nejsem schopná mít pravidelnou práci a nejsem moc flexibilní. Tím nechci říct, že by to měli studenti Lékařské fakulty s brigádou o tak strašně moc těžší, ale pravda je, že nemáme takový výběr.


Fuca
Michal Fučík, Právnická fakulta
Máte nějakou brigádu?

Skenuju v advokátní kanceláři soudní spisy. Takže to, co skenuju, souvisí s mým studiem, ale ta práce v podstatě ne. A vyhlídka, že bych tam dostal nějakou zajímavější práci, bohužel není. Nejsou na to kapacity.

Potřebujete vydělané peníze na vyžití?

Je to jen přivýdělek ke studiu a peníze navíc. Existenčně je určitě nepotřebuju. Pořádnou práci se budu snažit sehnat až po studiu. Zatím se spíš soustředím na to, abych dostudoval.

Je problém sehnat práci ve vašem oboru?

V Brně sehnat placenou brigádu v oblasti práva je celkem dost problém. Tady se spíš berou studenti na neplacené praxe a stáže, které máme povinné. Když už je to placené, tak je dost problém takovou práci získat. Konkurence je velká.


Dockova
Iva Dočková, Filozofická fakulta
Máte nějakou brigádu?

Pracuju na půl úvazku v chráněném bydlení pro mentálně postižené a ještě na 0,2 úvazku v občanské poradně. Navazuju tak na to, že jsem předtím vystudovala sociálně-právní vyšší odbornou školu. Tímto způsobem si plním praxi, protože bych jednou chtěla dělat něco, co souvisí se sociální prací.

Byl problém sehnat takovou práci?

Nebyl to problém, protože jsem tam už byla na praxi v rámci předchozího studia. Práci v občanské poradně jsem získala náhodou, když jsem tam byla na brigádě jako uklízečka.

Jde taková pracovní zátěž zvládat při studiu?

Dřív jsem to se školou zvládala, ale se studiem na Filozofické fakultě a ještě tím dalším úvazkem už trochu zvládat přestávám. Ale bude se to muset nějak zvládnout, protože ty peníze potřebuju, abych vůbec vyžila.


Petr Lorenc, Fakulta informatiky
Máte nějakou brigádu?

Přivydělávám si na částečný úvazek jako osobní asistent mentálně postižených lidí. V centru města je byt, kde bydlí několik klientů, většinou autistů. Já se snažím s nimi být a pomáhat jim tak, aby zvládali každodenní život. Třeba jim pomůžu s nákupem. Je to 0,7 úvazek, což je asi sto hodin práce měsíčně. Se zvládáním školy je to občas trochu složitější, ale dá se to.

Nenapadlo vás shánět brigádu v oboru?

Napadlo, ale vzhledem k tomu, že člověk ve škole mozek tolik vytěžuje, tak si rád odpočine u práce z úplně jiného oboru a zapojí i jiné schopnosti. Sehnat takovou brigádu by jinak asi nebyl problém.

Nebude vám po studiu chybět praxe v oboru?

Pravda, že tento problém asi nastane, ale mě to zas tak netrápí. Klidně si budu dělat praxi až po škole. Nepotřebuju hned začít vydělávat velké peníze.

Hlavní novinky