Přejít na hlavní obsah

Do kina Scala vtrhne Hladový bizon

V pátek 6. října ve 20:30 hostí univerzitní kino premiéru dokumentu o výpravě nevidomého Jana do indiánské rezervace.

Za navrácení zraku se Bizon nemodlí. Za to, aby nadobro neztratil sluch, už ano.

Premiéru ojedinělého dokumentu Jmenuji se Hladový Bizon uvádí v pátek 6. října ve 20:30 Univerzitní kino Scala. Snímek dokumentaristy Pavla Jurdy, na kterém se podílel i známý fotograf a absolvent Masarykovy univerzity Roman Franc, vypráví příběh Jana alias Hladového Býka, který se narodil nevidomý a postupně se mu zhoršuje i sluch. Snímek se odehrává převážně v indiánské rezervaci v Novém Mexiku.

„Postižený člověk v Evropě je jako indián v Americe, protože ho ostatní lidé často neberou vážně,“ říká hlavní hrdina filmu americkým domorodcům. Od narození nevidí a bohužel postupně přichází i o sluch. To mu ale nebrání užívat si života.

Za navrácení zraku se Bizon nemodlí. Za to, aby nadobro neztratil sluch, už ano. Chce si udržet možnost komunikovat se svojí ženou. Dokumentarista Pavel Jurda s laskavým humorem sleduje zamilovanou a neustále dobře naladěnou manželskou dvojici na jejich velké výpravě do Ameriky za náčelníkem kmene Navajo, který má Bizona zachránit před pádem do věčného ticha.

"Divák je prostřednictvím intimní kamery postupně vtahován do Bizonova světa a ve finále zakouší takřka tělesný zážitek výstupu na horu Shiprock. Žánrově se film pohybuje mezi komedií a meditativním pozorováním hrdiny v umanuté touze po životě," slibují tvůrci.

Zároveň snímkem vychází také kniha Jmenuji se Hladový Bizon plná barevných fotografiích Romana France. Portréty se vyznačují jemným humorem a představují slepého člověka v místech, o kterých celý život snil. Beletristický text režiséra Pavla Jurdy vypráví příběh s motivy, jež ve filmu neuvidíte. Kniha byla vybrána Ministerstvem kultury ČR a Památníkem národního písemnictví mezi Nejkrásnější české knihy roku 2016.

Před premiérou filmu se ve Scale ve 20:00 odehraje křest knihy a také vernisáž doprovodné výstavy fotografií. Výstavu zahájí fotograf Jindřich Štreit.

Podívejte se na trailer

Hlavní novinky