Přejít na hlavní obsah

Od MS Office zdarma po 3D tisk. Využijte IT služby na MUNI

Počítačová studovna otevřená 24/7, vzdálený přístup do sítě MUNI, wi-fi po celém Brně a další vychytávky.

Aby vaše studium na Masarykově univerzitě probíhalo pokud možno bez nervů a co nejvíce času vám zbylo na smysluplné činnosti nebo na zábavu, vyplatí se znát všechny služby, které jsou k dispozici a které vám s tím pomohou.

Celou řadu takových vychytávek nabízí Ústav výpočetní techniky MU, díky němuž se můžete třeba připojit k univerzitní síti z pohodlí domova nebo využít 3D tiskárnu.

Základním kamenem všech nejen studijních aktivit je dnes připojení k internetu. Jak už většina z vás nejspíš ví, ve všech prostorách Masarykovy univerzity se můžete bezplatně připojit k jedné ze dvou wifi sítí (na webu it.muni.cz najdete i návod, jak se připojit z mobilu).

Síť MUNI je přístupná po zadání UČO a sekundárního hesla, je ale určena spíše ke krátkodobému připojení. Síť Eduroam je hlavní sítí a kromě sekundárního hesla je potřeba pro připojení zadat přihlašovací jméno ve formátu UČO(at)muni.cz.

CPS se společenskou místností

Pokud vám schází klidné místo k učení či počítač s kvalitním hardwarovým i softwarovým vybavením, stačí zamířit do některé z univerzitních studoven. Tou největší je Celouniverzitní počítačová studovna (CPS) na Komenského náměstí, která nabízí více než stovku počítačů a je otevřená non-stop. Obsazenost počítačů si navíc můžete ověřit online na webu a případně si s sebou přibalit vlastní notebook. Loňskou novinkou je zřízení společenské místnosti.

Tisk všech formátů včetně i 3D

Všichni studenti MU pak mohou libovolně využívat i dalších devíti počítačových studoven na jednotlivých fakultách, v kampusu či v areálu kolejí na Vinařské. Na všech těchto místech je také možnost tisku, kopírování či skenování ve formátech A4 a A3, v CPS pak i na A2, A1, A0 a využít je tam možné také 3D tiskárnu. Podívejte se na přehled tiskových služeb.

SUPO a elektronické zdroje

K pohodlnému placení nejen za tisk, ale třeba taky za koleje nebo za pozdě vrácené knížky je dobré využívat systém SUPO. Po jeho aktivaci v systému Inet si na něj stačí nahrát peníze, třeba prostřednictvím speciálních automatů rozmístěných všude po univerzitě, a prostřednictvím Isicu platit.

Pokud zrovna píšete seminárku nebo diplomku a sháníte se po kvalitních zdrojích, existuje i jiná možnost, která výborně doplňuje fond fakultních knihoven. Tou jsou elektronické informační zdroje, tedy široká škála databází vědeckých článků a dalších materiálů, ke kterým máte jako studenti MUNI přístup.

Navíc kvůli tomu ani nemusíte vytáhnout paty z domu, i když jsou zdroje přístupné jen z univerzitní sítě. Pokud si nainstalujete speciální aplikaci, můžete se do sítě vzdáleně přihlásit odkudkoliv na světě. Stačí opět zadat jen UČO a sekundární heslo.

Úložiště i programy zdarma včetně MS Office

Problémy s nedostatkem prostoru na pevném disku vám pomohou vyřešit cloudová úložiště. Jako studenti Masarykovy univerzity máte automaticky k dispozici několik terabytů volného prostoru na platformě OneDrive či na univerzitním Google Drivu. Využijte je.

Pokud vás při studiu či práci na počítači trápí zastaralý software, využijte možnosti a nainstalujte si některý z nabízených programů zdarma. Nejvíce nejspíš oceníte balíček Microsoft Office 365, který můžete dokonce nainstalovat až na pět svých zařízení. V nabídce jsou dále vybrané výpočetní aplikace či antivirové programy. Některé jsou volně ke stažení, jiné jsou k použití na počítačích MUNI.

Inzeráty a mapa učeben

Většina studentů aspoň jednou během studia mění ubytování. Pokud už máte stěhování za sebou, moc dobře víte, kolik práce a nervů je spojené s hledáním nového nájmu. Ulehčit situaci studentům právě v tomto období se snaží web bydleni.muni.cz, kde je možné vyvěšovat nabídky a nechat si posílat upozornění o nových inzerátech.

V každodenním životě se zase může hodit mapa všech budov Masarykovy univerzity s podrobnými plánky místností. Díky ní už nebudete muset zdlouhavě hledat místnost, kde vám za několik minut začíná seminář.

Kromě výše zmíněných služeb samozřejmě nelze nezmínit samotný Informační systém MU, který v sobě integruje veškerou agendu spojenou se studiem na univerzitě. Výpis všech jeho funkcí by vystačil na samostatný článek, v případě potřeby si proto přečtěte třeba návod Začínáme s IS.

Hlavní novinky