Přejít na hlavní obsah

Dítě při studiu: Jak to jde dohromady a jaké jsou možnosti

Pokud se stanete matkou nebo otcem ještě za studií, vyřídit si takzvanou uznanou dobu rodičovství je základ.

Radostná zpráva v podobě těhotenství a narození dítěte může vysokoškolákům způsobit několik vrásek na čele: Jak vše zvládnout? Studovat beze změny? Přerušit studium? Takzvaná uznaná doba rodičovství mladým rodičům nabízí možnosti, jak se s takovou životní situací vyrovnat.

Uznaná doba rodičovství a poplatky za studium

Od roku 2013 je zákonem o vysokých školách zavedena takzvaná „uznaná doba rodičovství“ (dále UDR), která je stanovena na dobu ode dne narození dítěte (případně až osm týdnů před porodem) do jeho třetích narozenin. Využít ji není povinné, je to jen možnost, která se ale rozhodně hodí. Podrobnosti najdete v Metodickém pokynu k UDR.

Doba studia, po kterou by studentka čerpala rodičovskou dovolenou, tedy po dobu UDR, se nepočítá do celkové doby studia pro účely stanovení poplatku za prodlouženou dobu studia. Což v praxi znamená, že pokud si o tuto dobu protáhnete studium, nebudete za to nijak postiženi při vyměřování poplatku. Výhodou také je, že se tato doba započítává do výpočtu důchodu. Pokud je na rodičovské dovolené student-otec dítěte, vztahují se na něj výhody UDR také.

V období UDR má člověk nárok na konání zkoušek i mimo standardní zkouškové období. Záleží především na domluvě s vyučujícím. UDR se vztahuje na prezenční i kombinované studium.

Pro uplatnění nároku je třeba jeho zápis do ISu

Pokud chce někdo využívat výhod uznané doby rodičovství, dodá na studijní oddělení ověřenou kopii rodného listu dítěte (nebo donese originál a na studijním oddělení si pořídí vlastní kopii), čímž automaticky vzniká nárok na UDR. Rodičovství je třeba zapsat do evidence každého studia v ISu, pokud tedy máte více souběžných studií, pak se musíte vydat na každou fakultu zvlášť.

Pokud je studentka těhotná a chce využít UDR, doloží na studijní oddělení kopii těhotenské průkazky s uvedeným předpokládaným datem porodu. Čerpat UDR může začít nejdříve osm týdnů před předpokládaným termínem porodu. Po narození dítěte je třeba dodat ověřenou kopii rodného listu dítěte do 30 dnů po porodu. Pokud se tak nestane, studentka o UDR přichází.

Přerušení studia

V době uznané doby rodičovství je možné přerušit studium kdykoliv bez splnění podmínek pro postup do dalšího semestru, ale musí to být dříve než uplyne poslední den zápisu do následujícího semestru. Po skončení období zápisu totiž následuje kontrola splnění podmínek pro zápis do semestru, a pokud vysokoškolák tyto podmínky splněny nemá, nemá ani nárok na přerušení studia, protože vstoupí do fáze ukončování studia.

Na jaké příspěvky vzniká nárok

Ode dne porodu má rodič nárok na rodičovský příspěvek, který je dávkou státní sociální podpory a vyplácí ho Úřad práce. Výši rodičovského příspěvku je možné měnit každé tři měsíce. Při každé změně se od celkové částky 220 tisíc korun, na kterou má člověk za celou dovolenou nárok, odečte již vyplacená částka. Zbytek se rozdělí na příslušný počet měsíců. Podrobnosti k rodičovskému příspěvku najdete na webu ministerstva práce a sociálních věcí.

Pokud rodič při studiu pracoval, je možné, že bude mít kromě rodičovské dovolené nárok také na mateřskou. Podrobnosti jsou dostupné v letáku České správy sociálního zabezpečení.

Fakulta sociálních studií má pro mladé rodiče dětský koutek i stipendium

Potřebujete zkonzultovat diplomovou práci? Zajít si na přednášku? Vypůjčit si materiály v knihovně? Pro tyto případy je tady Dětský koutek FSS Brno. Děti hlídají dobrovolníci, většinou také studující na fakultě sociálních studií, nebo si rodiče s hlídáním vzájemně vypomáhají.

Aktuálně na místě hlídá sedm chův a řada rodičů také využívá zázemí koutku s vlastním hlídáním. Chcete pohlídat své dítě? Napište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo rovnou na facebookovou stránku Dětského koutku. Další možnosti hlídání dětí by mohlo nabídnout také dětské centrum na pedagogické fakultě. Zatím je však v testovacím režimu jen pro zaměstnance fakulty.

Fakulta sociálních studií má také vypsaný stipendijní program pro studující rodiče. „Jednorázové stipendium ve výši 5 000 Kč má za cíl přispět těmto studentům k zvládnutí obtížné situace spojené s narozením dítěte během prezenčního studia,“ informuje Karolína Ivánková ze Studijního odboru Rektorátu MU.

Jaké jsou zkušenosti studentek-maminek

Pokud má Silvia Hrubá studijní povinnosti, nechá dceru hlídat v rodinném centru Krasohled

Studium při mateřské přináší do života dynamiku, nebojte se skloubit povinnosti

Silvia Hrubá studuje Sdružená uměnovědná studia na filozofické fakultě, další studium na pedagogické fakultě má aktuálně přerušené. Pokud má studijní povinnosti, nechá dceru hlídat v rodinném centru Krasohled, kde sama působí jako lektorka tance. „Celý život jsem byla zvyklá věnovat se více aktivitám včetně sportu a tance a vše skloubit. Ta dynamika a různorodost aktivit mi vyhovuje a motivuje mě,“ říká Silvia.

Studijní příprava může trvat déle, je třeba vytvořit časovou rezervu

Alžběta Sedláková studuje magisterskou psychologii na fakultě sociálních studií. „Porodila jsem po Vánocích a na konci ledna jsem měla bakalářské státnice. V měsíci volna jsem se v přestávkách mezi kojením učila na státnice a zvykala si na to, že jsem máma. Nejnáročnější pro mě bylo zvyknout si, že nedokážu pracovat tak rychle jako dřív. Dřív jsem měla seminárku napsanou za odpoledne, teď mi to trvá několik dní. Taky jsem se naučila nedělat věci na poslední chvíli, protože nikdy nevím, kdy přijde nějaká krize a dítko bude chtít celý den strávit v náručí,“ zjistila Alžběta.

Pokud budete potřebovat, můžete během UDR studium přerušit a věnovat se dítěti naplno

Daniele Králové sice na studijním oddělení nabízeli přerušení studia, ale ona pokračovala ve studiu. Byla domluvená s vyučujícími, že by měla o přibližně jednu až dvě absence více, učitelé jí naprosto vyšli vstříc a Daniela úspěšně získala Mgr. titul na filozofické fakultě v roce 2015. „Na druhém oboru na pedagogické fakultě studuji lektorství ruštiny. Protože jsem ale čekala další miminko, studium jsem přerušila,“ přibližuje svou situaci Daniela.

Rozvrh dne je náhodný, na dobrý time management se úplně spolehnout nedá

Kristýna Nováková je doktorandkou na lékařské fakultě, osobní a pracovní povinnosti řeší dle naléhavosti. „Vždycky má přednost dítě, tudíž se úplně nedá hovořit o nějakém time managementu, protože se řídím dle rozvrhu dcery, který je stále náhodný. Přes den, kdy malá spí krátce nebo si hraje, tak se věnuji chodu domácnosti, a až večer, kdy opravdu spí, mám čas zaobírat se svými školními povinnostmi,“ popisuje běžný den Kristýna Nováková.

Hlavní novinky