Přejít na hlavní obsah

Výstava na univerzitě zhmotňuje lidskou sexualitu

Upozornit na nebezpečí nákazy virem HIV chce týdenní výstava na Fakultě sociálních studií MU.

Upozornit na nebezpečí nákazy virem HIV a dalšími pohlavními chorobami a téma lidské sexuality vůbec se snaží výstava Sexposed, kterou do atria Fakulty sociálních studií MU umístí organizace Artedu. K vidění bude od pondělí 13. listopadu do soboty 18. listopadu, a to schválně v místech, kde se umění běžně nevyskytuje.

„Snažíme se tak téma dostat i k lidem, kteří by třeba sami od sebe na výstavu do galerie nešli. Když výstava přijde za nimi a na místa, kudy denně chodí, začnou o všem spíš přemýšlet,“ vysvětlila Eva Šmerdová z Artedu.

Výstava má dvě roviny. Je to jednak prezentace v prostorách, kde to normálně není zvykem, a pak jde samozřejmě o téma, které zprostředkovává. Díla od 11 mladých umělců upozorňují na vztah společnosti k lidské sexualitě a pohlavně přenosným chorobám, hlavně viru HIV.

Jeho výskyt mezi lidmi znovu roste, protože vznikl dojem, že moderní medicína s ním už umí bojovat, což ale není pravda. „I proto výstavu umisťujeme tam, kde má největší šanci oslovit ty, kterých se téma nejvíc týká, tedy mladých lidí a studentů,“ podotkla Šmerdová.

Prezentace objektů, maleb a kreseb s tématem lidské sexuality navíc pomáhá i jejím autorům. Jsou jimi hlavně umělci, kteří mají krátce po absolvování uměleckých vysokých škol. Často řeší dilema, jestli pokračovat v umělecké kariéře, nebo se vrhnout třeba na dráhu marketérů nebo pracovníků v reklamních agenturách. Výstava, jako je tato, jim umožňuje jít uměleckou cestou.

Hlavní novinky