Přejít na hlavní obsah

Studentka Muni uspěla ve světové soutěži bakalářských prací

Mladá bioložka Michaela Gregorová se prosadila v Undergraduate Awards. Věnuje se výzkumu chronické lymfocytární leukémie.

Michaela Gregorová je už třetí studentkou Masarykovy univerzity, která v prestižní soutěži The Undergraduate Awards uspěla.

Více než rok pracuje studentka biologie Michaela Gregorová v laboratoři Vítězslava Bryji a věnuje se výzkumu chronické lymfocytární leukémie, která patří mezi nejčastější typy leukémie u lidí nad 65 let.

Se svou bakalářskou prací, v níž se zaměřila na hledání možných léčiv, uspěla v prestižní mezinárodní soutěži The Undergraduate Awards. V kategorii věd o živé přírodě se dostala mezi deset procent nejlépe hodnocených mladých vědců. Je tak už třetí studentkou Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, která v tomto prestižním klání uspěla. Do soutěže posílají bakalářské práce studenti z celého světa, letos jich hodnotitelé posuzovali téměř šest a půl tisíce.

„Moje práce se zabývala enzymem označovaným jako CK1, který hraje důležitou roli v řadě signálních drah buněk a ovlivňuje tak celou řadu biologických procesů. Zaměřila jsem se na to, zda by tento enzym mohl být klíčový při hledání možností léčby chronické lymfocytární leukémie,“ přiblížila svou práci studentka.

S kolegy testuje inhibitory, tedy látky, které umí utlumit nebo zcela zablokovat činnost enzymu CK1. Na buněčných kulturách pak sleduje, jaký vliv na ně jednotlivé inhibitory mají. „Díváme se, zda to buňky zabíjí nebo třeba ovlivňuje jejich pohyb. Nádorové buňky totiž migrují v těle a dostávají se do dalších orgánů. V laboratoři tedy testujeme vliv těchto látek na chování buněk,“ popsala výzkum Gregorová. Výsledky zatím vypadají slibně. Inhibitory, které jim dodávají chemici, leukemické buňky zabíjí, a i když působí také na zdravé buňky, ohrožují je v menší míře.

Micheala převzala cenu na předávání v Dublinu, které se odehrálo začátkem listopadu.

Laboratoř Vítězslava Bryji, kde nyní působí, jí byla doporučena s tím, že je to sice časově náročné, ale na vysoké vědecké úrovni. „Zaujalo mě téma, na kterém pracují, a po domluvě jsem nastoupila na zkušební měsíc. Líbilo se mi tam a oni se mnou byli spokojení, takže jsem zůstala,“ vysvětlila, jak se k výzkumu dostala.

Náročnější práce, která nese první úspěchy, ale znamená, že občas musí chodit do laboratoře i o víkendech. „Pracuji zároveň jako manažerka laboratoře, musím se tedy postarat o to, aby byly stále k dispozici pomůcky i chemikálie a přístroje fungovaly. Připravuji také třeba běžně používané roztoky do zásoby i pro ostatní,“ uvedla Gregorová s tím, že si díky této pozici přivydělá a nemusí hledat brigády jinde.

Přesto ale má ještě další práci, a to ve VIDA! Science centru. „Už třetím rokem tam pracuji jako vidátor, takže provádím návštěvníky a uvádím programy. Jedná se hlavně o popularizaci vědy, takže se člověk naučí věci hodně zjednodušovat, aby je dokázal lidem snadno vysvětlit. Práci ve Vidě už musím hodně omezovat, ale naučila jsem se díky ní komunikovat s lidmi i prezentovat,“ podotkla mladá bioložka.

Sama chce dál rozvíjet výzkum, který začala na bakalářském studiu. V laboratoři, prací nebo studiem ale netráví veškerý čas. „Snažím se sportovat a ráda chodím s kamarády ven. Zatím to ještě stíhám,“ podotkla s úsměvem.

Hlavní novinky