Pět let digitalizuje Erasmus. Teď MUNI patří mezi šampiony

Programátor Jiří Petrželka už sedmnáct let vyvíjí systém na administraci výměnných pobytů IS OIS a posledních pět let se věnuje digitalizaci Erasmu. Za svou práci získal Cenu rektora a ocenění od Evropské unie.

Jiří Petrželka.

Evropská komise totiž Masarykovu univerzitu zařadila mezi evropské šampiony v digitalizaci programu Erasmus+. Ocenění získalo dalších 49 univerzit, což je velký úspěch, protože povinnost být napojený do iniciativy Erasmus Without Paper (EWP) mají všechny univerzity 27 států EU a dalších šesti mimounijních zemí. V součtu se tak jedná o více než čtyři tisíce univerzit v Evropě.

Mimořádné ocenění získala Masarykova univerzita především Petrželkovou zásluhou, protože na digitalizaci Erasmu pracuje téměř úplně sám. Navzdory tomu se univerzitě daří nasazovat všechny technické novinky mezi prvními a v digitalizaci některých agend je výrazně napřed oproti jiným.

A právě proto Evropská komise přizvala MUNI do speciální pracovní skupiny, která umožní sdílení dobré praxe, pomůže s testováním nových funkcí i optimalizací procesů a celkově s propagací digitalizace. „Mám velkou radost, že budeme součástí této úzké skupiny a budeme moci připomínkovat a ovlivňovat proces digitalizace z prvních řad. Je to pro nás velká příležitost,“ říká Jiří Petrželka.

Administrativa se zkrátí ze čtyř týdnů na týden
K vývoji informačního systému IS OIS, který je určený nejenom pro vyjíždějící a přijíždějící studenty a zaměstnance, se Petrželka dostal vlastně náhodou. Tehdy ještě jako student informatiky zareagoval na brigádu v univerzitním Centru zahraniční spolupráce. Tam nakonec pracuje dodnes.

„Nejdřív jsem tvořil webové stránky, později jsem ale dostal za úkol přetvořit elektronickou přihlášku pro přijíždějící studenty. A tak začal vznikat IS OIS,“ přibližuje Petrželka systém, bez něhož by dnes MUNI nedokázala zvládat takové množství mobilit. Celkově už v IS OISu proběhlo přes 33,5 tisíce administrací mobilit a systém si od MUNI dokonce odkoupily i tři české univerzity.

Když přišla Evropská komise s myšlenkou digitalizace Erasmu, na několikaletý projekt se velmi těšil. „Moje práce dostala nový rozměr a přinesla spoustu velkých výzev. Je to zajímavé být součástí mezinárodní komunity vývojářů, potkávat se na online callech i konferencích a společně se podílet na tom, aby se zdlouhavý proces zkrátil.“

Sám přitom vzpomíná, jak před sedmnácti lety jel na roční Erasmus do Coventry a kolik administrativy okolo výjezdu bylo. Dneska už je všechno jinak – velká část procesů už funguje digitálně. „Práce na digitalizaci Erasmu představuje spoustu stresu a měsíce programování, často i o víkendech. A to jsme v celém procesu vlastně na začátku – další roky tvrdé práce nás ještě čekají. Ale už teď se těším na výsledek,“ dodává Jiří Petrželka, který je zároveň velkou inspirací pro partnerské univerzity, jimž často pomáhá s hledáním chyb v jejich technickém řešení.