Přejít na hlavní obsah

Afričané lépe uvidí. I díky univerzitě

AnotaceBryleDioptrické brýle po babičce? Pro většinu Evropanů starý krám, pro Afričany doslova poklad. Proto se i na Masarykově univerzitě začaly sbírat nejrůznější kousky. A akce byla úspěšná. Organizátoři pošlou do Afriky zhruba pět set brýlí, které za čtrnáct dní donesli lidé na Pedagogickou fakultu. Sbírka se na MU otevře ještě jednou třetí březnové pondělí.

„Doslechla jsem se, že je možné takovou sbírku udělat. Oslovila jsem svoji vyučující Lenku Gulovou, a zeptala se jí, jestli by bylo možné uspořádat akci u nás na katedře sociální pedagogiky. Ona souhlasila,“ popisuje začátek akce na MU studentka Markéta Szotáková. Sehnala si potřebné kontakty, zařídila vyvěšení plakátů na fakultě a pak už v druhém únorovém týdnu začaly plnit připravenou krabici první brýle.

A proč zrovna ony? „Ve Středoafrické republice, kam zásilka poputuje, totiž stojí jedny dioptrické brýle tolik, co dělá průměrný roční plat. Pro většinu lidí jsou tak nedostupné,“ vysvětluje studentka. Ačkoli mají mladí lidé ze Středoafrické republiky možnost studovat, bez brýlí to stejně nejde. „Pro některé je to tak velký handicap, že do školy ani nechodí. Největší nouze je tak o brýle dětské, ale potřeba jsou úplně všechny,“ poznamenává studentka.

Lidé přinesli na Pedagogickou fakultu MU stovky starých dioptrických brýlí, které už nepotřebují, ale lidem v Africe mohou pomoci. Foto: David Povolný.
Lidé přinesli na Pedagogickou fakultu MU stovky starých dioptrických brýlí, které už nepotřebují, ale lidem v Africe mohou pomoci. Foto: David Povolný.
Předtím než si hlavně afričtí školáci dají na nos pomůcku, která jim konečně umožní přečíst, co je na tabuli, musí brýle projít kontrolou. „Brýle vyčistí, přeměří a označí oční lékaři,“ poznamenává Szotáková. Zásilka s dioptrickými pomůckami pak v červnu odletí do nemocnice v Bangui, hlavním městě Středoafrické republiky.

„Čekala jsem, že se nám podaří nasbírat tak sto brýlí, ale bylo jich kolem pěti set. Když k tomu přičteme výsledky dalších sběrných center na jižní Moravě, musím říct, že akce byla opravdu úspěšná a mám z ní velkou radost,“ pochvaluje si studentka sociální pedagogiky.
Kromě MU sbírali dioptrické brýle i na brněnských gymnáziích, středních školách, v domovech důchodců. Nejlepší jihomoravský výsledek akce Brýle pro Afriku je z Břeclavi. Tam se gymnazistům podařilo nasbírat přes dva tisíce dioptrických pomůcek. „Kdo chce, může Africe pomoci také. Když kontaktuje Siriri, dají mu potřebné informace a nová sbírka brýlí může začít,“ vyzývá Szotáková.

Přestože na tom Středoafrická republika (SAR) není nejlépe, mezi prioritní země pomoci žádného státu nepatří. „Má to pravděpodobně dvě hlavní příčiny. Většina pomoci směřuje do sousedního Súdánu, sužovaného podle odborníků z Amnesty International největší humanitární krizí současnosti. Druhý důvod je, že SAR není pro bohaté státy zajímavá. Nemá ropu, nemá velká ložiska nerostných surovin ani moře. Na turistický ruch je tu příliš nebezpečno a nestabilní vláda může být těžko partnerem pro rozvinuté státy,“ vysvětluje důvod směřování sbírky právě do těchto končin Markéta Szotáková.

Na akci Brýle pro Afriku organizace Siriri naváže přednáška doktora Tomáše Jelínka, koordinátora organizace Siriri, který odvážel brýle do SAR loni v listopadu a dva týdny tam spolu se svou kolegyní hledali místa, kde by mohli pomoci. Oba pracovníci Siriri budou o svých zkušenostech vyprávět v úterý 25. března od 9:45 v aule PedF na Poříčí 7. Sbírka brýlí na MU se tedy znovu otevře v pondělí 24. března. Zájemci tak budou moci na sekretariát PedF donést dioptrické brýle.

Středoafrická republika je země s necelými čtyřmi milióny obyvatel. Je osmkrát větší než Česko. Tato bývalá francouzská kolonie patří v současnosti mezi 10 nejchudších států světa. Zhruba 84 % obyvatel žije z prostředků nižších než dva americké dolary na den, a celé dvě třetiny populace pak dokonce z prostředků nižších než jeden dolar na den.

Hlavní novinky