Přejít na hlavní obsah

Česká antarktická expedice dorazila na stanici

U základny Masarykovy univerzity přistála početně rekordní výprava v pondělí 15. ledna.

Expedice se na místo dopravila chilským vojenským ledoborecem.

V pondělí 15. ledna přistála česká vědecká expedice do Antarktidy na ostrově Jamese Rosse, kde se nachází vědecká základna Masarykovy univerzity. Rekordní výprava devatenácti odborníků se nalodila na chilský vojenský ledoborec 6. ledna poté, co se v chilském Punta Arenas spojily dvě části výpravy. Při plavbě na základnu si vědci udělali zastávku také na souostroví Jižní Shetlandy.

„Plavební podmínky v průlivu prince Gustava byly ideální, a na pevninu se tak podařilo dopravit nejen členy expedice, ale také větší zásobu paliva a lodní kontejner plný dalších zásob,“ uvedl vedoucí antarktického projektu Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty MU, který je s výpravou v kontaktu.

Polárníci měli během týdenní plavby možnost navštívit také některé ostrovy Jižních Shetland, kde odebírali vzorky na srovnávací studie. „V nejbližších dnech se budou členové výpravy věnovat zprovoznění všech systémů stanice a začnou pracovat na svých projektech,“ doplnil Nývlt.

Odborníci budou pokračovat ve výzkumech z předchozích let, zaměří se ale na nová prostředí a organismy. „Například mikrobiologové se budou kromě bakterií soustředit také na výzkum hub. Algologové se zase zaměří na výzkum rozsivek, což jsou jednobuněčné organismy hojné v půdě a na smáčených stěnách,“ přiblížil Nývlt výzkumné záměry. Pokračovat bude dlouhodobé sledování změn místních ledovců, měření vlastností permafrostu a jeho rozmrzající vrstvy nebo testování simulovaných dopadů změny klimatu na nižší rostliny.

Návrat expedice, v níž jsou odborníci z Masarykovy univerzity, Univerzity Karlovy a z Istanbul Technical University, je plánovaný na konec března.

Hlavní novinky