Přejít na hlavní obsah

Většina čerstvých absolventů Muni pracuje v oboru a neměnila by

Jak dopadl průzkum mezi loňskými absolventy Masarykovy univerzity? A jaké jsou jejich osudy rok po škole?

Data vychází z průzkumu, který Masarykova univerzita pravidelně provádí v období od května do srpna mezi aktuálními absolventy prezenčního magisterského studia.

Najít si uplatnění v oboru je podle posledního průzkumu mezi čerstvými absolventy Masarykovy univerzity snadné. Skoro dvě třetiny z těch, kteří vloni v létě ukončovali magisterské studium, měli už v době státnic práci, nebo věděli, kam nastoupí.

Devět z desíti přitom získalo práci ve vystudovaném oboru. Na alma mater vzpomínají v dobrém, 90 procent je spokojeno s tím, co jim škola dala do života a kdyby si mohli vybrat, znovu by studovali na Muni.

„Data ukazují na řadu pozitivních trendů daných zejména zlepšujícím se stavem trhu práce a velmi nízkou mírou nezaměstnaností,“ stojí v závěrech průzkumu. Viditelné jsou i pozitivní změny prakticky ve všech parametrech zpětného hodnocení studia na Masarykově univerzitě.

Tradičně na výbornou čerství absolventi hodnotí nabídku oborů, zázemí informačního systému, vybavení knihoven nebo servis studijních oddělení. Oceňují, že je univerzita naučila být samostatnými a orientovat se v informacích a dál se učit. Chválí také získané odborné a teoretické znalosti.

Pozitivní trendy je možné vidět i v pohledu na budoucnost. Jako snadné hodnotilo hledání práce 84 procent absolventů, získané první zaměstnání pak přes 90 procent označilo jako perspektivní.

Hrubé nástupní platy se pohybovaly průměrně kolem 28 tisíc korun, samozřejmě s určitými rozdíly mezi fakultami. Na největší částky dosahují už v prvních zaměstnáních informatici, nižší startovní mzdy pak mívají zpravidla lékaři či právníci, u nichž dochází k výraznému růstu platů až po prvních letech v praxi.

Přibližně 44 procent čerstvých absolventů míří do soukromých firem, ve většině případů do zahraničních či nadnárodních, tři procenta absolventů se vrhají do podnikání. Zbytek směřuje do institucí veřejného sektoru nebo do neziskových organizací. Nejčastějším místem pro první práci je Brno, asi v 53 procentech případů. Každý desátý zamíří do Prahy. Do zahraničí odcházelo vloni šest procent absolventů.

Rok poté: Osudy čerstvých absolventů Muni

Najít si dobrou práci, rozjet vědeckou kariéru, založit rodinu. To jsou časté cíle čerstvých absolventů. Jak se jim daří a s jakými překážkami se po konci studia setkali?

Oslovili jsme pět mladých lidí, kteří nedávno skládali magisterské státnice: Janu Urbánkovou z Pedagogické fakulty MU, Dana Tlačbabovou z Lékařské fakulty MU, Jiřího Klímu z Filozofické fakulty MU, Alexandru Šmídovou z Fakulty sociálních studií MU a Jana Bittnera z Ekonomicko-správní fakulty MU.

Hlavní novinky