Přejít na hlavní obsah

Cigaretu vyměnili za jablko či kondom

AnotaceCigaretaCigaretu za jablko či kondom. Právě takovou nabídku dostal nic netušící student, který vešel do vestibulu Lékařské fakulty MU nebo se pohyboval v okolí rektorátu Masarykovy univerzity 8. dubna v odpoledních hodinách. Probíhala zde totiž akce, jejímž účelem bylo pozvat zájemce na No smoking party, jež se konala ve stejný den. Celou akci zorganizovala brněnská sekce Mezinárodní federace mediků IFMSA-CZ.

Každý, kdo prošel kolem, měl šanci vyměnit cigarety, které měl právě u sebe, za již zmíněný artikl. Zároveň se mohl dozvědět o negativním vlivu kouření na lidský organismus a dostal pozvánku na party. „Jedná se o část celosvětového programu IFMSA, který se snaží oslovit vysokoškolské studenty a ukázat jim, že dnes je trend nekouřit,“ řekla ke smyslu akce jedna z organizátorek Mirka Slámová.
Studenti byli v průběhu akce často překvapeni, co se jim zde nabízí, ale obvykle to přijímali s úsměvem. Foto: Martin Kopáček.
Studenti byli v průběhu akce často překvapeni, co se jim zde nabízí, ale obvykle to přijímali s úsměvem. Foto: Martin Kopáček.

Studenti byli často překvapeni, co se jim zde nabízí, ale obvykle to přijímali s úsměvem. Podmínkou transakce bylo, že odevzdaná cigareta musela být zlomená. „Bylo by dobré, kdyby taková akce měla větší reklamu, protože nápad je to skvělý,“ řekla Zuzana Sedláčková, která si vyměnila cigaretu za jablko.

Na večerní akci pak návštěvníky čekal zajímavý program jako vystoupení tradičního brazilského mixu bojového umění a tance – capoeiry nebo soutěže s protikuřáckou tematikou o lákavé ceny. Šťastní výherci získali zájezd do Itálie nebo luxusní spodní prádlo. „Zajímavostí byla přítomnost speciálních lékařských přístrojů, díky nimž jste si mohli změřit své dechové funkce a obsah oxidu uhelnatého v plicích,“ dodává Slámová.

IFMSA-CZ
Poskytuje studentům medicíny příležitost ovlivnit praxi a vývoj v medicíně. Je přidružena k OSN a Světové zdravotnické organizaci. V České republice působí na všech sedmi lékařských fakultách s cílem zprostředkovat co nejširší skupině studentů medicíny z Česka i zahraničí možnost poznat způsoby poskytování zdravotní péče v různých zemích světa.

Hlavní novinky