Přejít na hlavní obsah

Nepostradatelní: Žádná stavba na Muni se bez něj neobejde

Vedoucí Investičního odboru Rektorátu MU Jan Brychta stál u všech novodobých stavebních projektů univerzity včetně kampusu.

Aktuálně se odbor Jana Brychty zabývá především dokončováním velké dostavby filozofické fakulty v areálu Arna Nováka, která by měla být hotová letos v létě.

Pokud chce někdo na Masarykově univerzitě kopnout do země nebo dát cihlu na cihlu, potřebuje k tomu tým Jana Brychty. Vedoucí Investičního odboru Rektorátu MU pracuje na Muni už 18 let, a stál tak vlastně u všech zdejších novodobých stavebních projektů včetně kampusu.

Původní profesí je Brychta stavař. Pracoval jako projektant nebo stavební dozor, na začátku nového tisíciletí ho ale zaujala pracovní nabídka na Masarykově univerzitě. Škola tehdy sháněla manažera výstavby bohunického kampusu. „Po absolvování pohovoru jsem dostal jinou nabídku na vyšší vedoucí pozici, dohlížet na celý investiční odbor, i když tehdy se jmenoval ještě jinak,“ říká Brychta.

Tým investičního odboru dnes zajišťuje pro celou univerzitu rozvoj a údržbu infrastruktury. V praxi to znamená, že pokud chce někdo něco na Muni rekonstruovat nebo postavit, musí se obrátit na něj. „Řešíme tu všechno od plánování a financování investic, přes projekční přípravu, výběr dodavatele až po koordinaci a kontrolu staveb,“ vysvětluje Brychta. Pouze u jednodušších akcí je možné delegovat kompetence na fakulty nebo jiná hospodářská střediska.

Pochvaluje si, že na odboru zavedl fungující systém řízení. Všichni jeho podřízení mají každý projekt na starosti od začátku až do konce. „Nikdo se pak nemůže vymlouvat, že někdo jiný něco špatně připravil. Celé je to jen zodpovědnost dotyčného,“ říká Brychta.

Když vzpomíná na realizované stavby za poslední dvě dekády, nevyzdvihuje jen kampus. „Bohunice byly obrovská výzva, vlastně jsme budovali na zelené louce novou městskou část. Osobně mám ale největší radost z toho, co se podařilo udělat v areálu Přírodovědecké fakulty MU na Kotlářské. Historické budovy často ve velmi špatném stavu dostaly nejen nové fasády, ale hlavně se modernizoval jejich vnitřek pro potřeby 21. století,“ vzpomíná vedoucí investičního odboru.

Na práci pro univerzitu ho baví možnost podílet se na skutečně velkých a často náročných projektech, i když připouští jistou specifičnost akademického prostředí, která umí věci někdy pěkně zkomplikovat. „Musel jsem si zvyknout na to, že se o některých věcech hodně dlouze diskutuje a mohou se změnit i na poslední chvíli,“ říká.

Aktuálně se jeho odbor zabývá především dokončováním velké dostavby Filozofické fakulty MU v areálu Arna Nováka, která by měla být hotová letos v létě. Ve fázi výběru dodavatele je výstavba nového pavilonu v kampusu pro cvičnou nemocnici z projektu SIMU+ a v přípravě je také stavba biobanky pro Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí.

„Půjde o poměrně náročný projekt, protože je to stavba nově zadávaná dle smluvních podmínek FIDIC (Mezinárodní federace konzultačních inženýrů). Umístěná je kompletně v podzemí, navíc mezi stávajícími pavilony bohunického kampusu,“ doplnil Brychta.

Už teď se investiční odbor v souladu s dlouhodobým záměrem zabývá také plánováním další etapy rozvoje Masarykovy univerzity. „Snažíme se být připravení, abychom v okamžiku, kdy přijde nějaká výzva z ministerstva školství, měli v šuplíku v podstatě už hotové a nachystané projekty, které se dají rychle předložit a následně realizovat,“ říká Brychta.

V pořadí je teď zejména poslední etapa dostavby Fakulty informatiky MU, ale i další věci. „Aktuálně si škola pronajímá prostory pro Academic restaurant v kampusu a univerzitní archiv, který je na krajském úřadě. Pro obojí se připravují vlastní řešení v prostorách univerzity. Rozšířit by se měly také ubytovací kapacity v kampusu,“ vyjmenovává Brychta s tím, že se jeho lidé ani on v následujících letech rozhodně nudit nebudou.