Přejít na hlavní obsah

Masarykova univerzita má kancelář na podporu zahraničních zaměstnanců

International Support Office cizincům i s jejich rodinami pomůže při zajištění formalit nutných pro pobyt v Česku.

Vedoucí kanceláře Sylvie Pospíšilová v ročním pilotním provozu už vyřídila asi tisíc konzultací. Na Muni v loni pracovalo 281 cizinců (bez občanů Slovenska).

Jednou z priorit Masarykovy univerzity je internacionalizace a s ní spojená snaha přilákat více zahraničních odborníků. Škola proto zřídila jako první mezi českými vysokými školami kancelář, která má cizincům s příchodem do Brna pomáhat. International Support Office je i s jejich rodinami podpoří nejen při zajištění formalit nutných pro pobyt v České republice, ale pomůže třeba při hledání vhodné školy pro děti nebo s tlumočením na úřadech.

Nová služba se týká zaměstnanců, kteří přijíždějí do Brna na dobu delší než tři měsíce, jejich počet v posledních letech roste, v roce 2013 jich bylo na MU 232, loni pak 281 (bez občanů Slovenska).

„Dobrá univerzita musí přitahovat kvalitní akademiky ze zahraničí, a udržovat si tak konkurenceschopnost ve vědě i výuce. Masarykova univerzita chce být pro zahraniční odborníky atraktivním zaměstnavatelem, a proto jim při přesídlení do Brna nabízí služby, které jsou běžně poskytovány na univerzitách našeho typu a postavení ve světě,“ uvedl prorektor pro internacionalizaci Ivan Malý.

Pracovníci univerzity kontaktují nové zaměstnance ze zahraničí před jejich příjezdem, aby jim pomohli s vyřizováním náležitostí potřebných pro pobyt v České republice.

„Upozorníme je na to, zda potřebují víza, jaké další doklady musí mít zajištěné a cizincům ze zemí mimo Evropskou unii také domluvíme termíny na odboru migrační a azylové politiky, kde se musí hlásit do tří dnů po příjezdu. Pomůžeme také se zajištěním ubytování,“ přiblížila náplň práce kanceláře její vedoucí Sylvie Pospíšilová.

International Support Office se o zahraniční zaměstnance a jejich rodiny postará po celou dobu jejich pobytu. Pomůže tedy například i s hledáním školy pro děti, dá cizincům vědět o změnách zákonů a předpisů, které se jich týkají, nebo zprostředkuje informace o kulturních či společenských akcích.

„Máme za sebou roční pilotní provoz, během kterého jsme vyřídili asi tisíc konzultací různého druhu,“ doplnila Pospíšilová. Všechny potřebné informace najdou noví nebo potenciální zaměstnanci ze zahraničí na univerzitním webu.

Hlavní novinky