Přejít na hlavní obsah

Fakulta sociálních studií oslaví 20 let. Zve absolventy a uctí Iva Možného

V pátek 20. dubna se na fakultě koná výroční setkání absolventů. Fakulta také odhalí sochu známého sociologa Možného.

Výročí 20 let od svého vzniku si letos připomínají zaměstnanci, studenti a absolventi Fakulty sociálních studií MU. Hlavní část oslav se koná v pátek 20. dubna, kdy bude odhalena socha nedávno zemřelého zakladatele fakulty, sociologa Iva Možného. Nejen na odhalení jsou při této příležitosti zváni všichni absolventi, kteří se budou moct podívat do starých i nových prostor školy.

Oslavy mají být připomenutím toho, jak se fakulta vyvinula a příležitostí, aby se znovu potkali všichni, kdo na ní kdy pracovali a studovali. „Výročí oslavíme setkáním několika generací výtečných absolventů, protože právě oni nejlépe vypovídají o dobré pověsti fakulty. Oceníme také řadu skvělých osobností, které zásadně ovlivnily dnešní podobu fakulty a zaslouží si naše uznání,“ řekl děkan fakulty Břetislav Dančák.

Hlavním bodem pátečního programu je ve 12 hodin prezentace sochy vytvořené na památku prvního děkana a zakladatele fakulty Iva Možného, který předloni zemřel. Autorem díla je sochař Jiří Sobotka, který vytvořil mimo jiné památník Jana Skácela pod hradem Špilberk.

Socha Možného bude umístěná v atriu fakulty. „Zadání původně mluvilo o tom, že by měla vzniknout busta, měl jsem ale pocit, že to je příliš oficiální forma, která mi k osobnosti pana profesora nepasovala,“ uvedl Sobotka, podle něhož má vzniklá socha působit víc civilně a také trochu „rošťácky“.

Na tvorbu sochy dohlížela manželka Iva Možného Lenka. „Pořád je pro mě těžké přijmout, že manžel už tady není, Tím spíš je pro mě zásadní, že dílo vzniklo a jsem ráda, že ho bude připomínat. Ivo si to zaslouží,“ uvedla Možná.

Odhalení sochy bude v 10 hodin předcházet předávání šesti medailí Fakulty sociálních studií MU a dvou medailí Masarykovy univerzity osobnostem, které byly důležité pro vývoj školy. Setkání absolventů fakulty pak následuje od 16 hodin. Zahrnovat bude možnost prohlídky někdejší fakultní budovy v Gorkého ulici a stávající budovy na adrese Joštova 10. Absolventi se budou moct podívat například i do místního televizního studia, rádia nebo na střešní terasu.

Hlavní novinky