Přejít na hlavní obsah

Univerzita vyznamenala oxfordského profesora

AnotaceRingebProfesor Stein Ringen převzal od Masarykovy univerzity 11. dubna titul Doctor honoris causa z rukou profesora Iva Možného. V současnosti působí na Oxfordské univerzitě a v Brně se podílel na zakládání FSS.

Jak byste popsal svůj vztah k České republice, a zvláště k Brnu?

Poprvé jsem navštívil Prahu v roce 1981 a nebyla to veselá zkušenost. Vrátil jsem se sem až v roce 1992 na pozvání Central European University. Díky tomu jsem se dostal do kontaktu s českými kolegy a někteří z nich jsou dodnes mými blízkými přáteli. Profesor Ivo Možný mě přivedl do Brna a na Masarykovu univerzitu a zde jsem byl při zakládání Fakulty sociálních studií. Mohl jsem tady vyučovat a podílet se na aktivitách European Graduate School for Social Science, jedné ze skvělých iniciativ právě profesora Možného. To všechno pro mě bylo velkou ctí. Výborný byl také kontakt s českými studenty, jejichž znalosti jsou na velmi dobré úrovni. Mimo jiné bylo zajímavé poznat Brno a vidět jeho rozvoj. Při naší poslední návštěvě jsme byli já a moje žena velmi mile překvapeni tím, jak se změnila brněnská architektura a jak hezké toto město dnes je.

„Myšlenka sociálního státu v sobě nese velkou civilizační sílu
„Myšlenka sociálního státu v sobě nese velkou civilizační sílu," říká profesor Ringen. Foto: Archiv MU.
Profesor Možný vám poděkoval za podporu při zakládání Fakulty sociálních studií. Jak hodnotíte tuto fakultu po deseti letech?
Fakulta sociálních studií si vede velmi dobře. Byla a zůstává hybatelem rozvoje sociálních věd v České republice. Rozsah možností studia a výzkumu je široký a působivý a studenti jsou do toho všeho vtaženi. Rozrůstá se množství mezinárodních kontaktů a spolupráce. Je velice zajímavé vidět, čeho se podařilo za deset let dosáhnout. Fakulta navíc sídlí v jedné z nejlepších budov určených pro sociální vědy v Evropě.

Proč mají mít sociální vědy své místo na univerzitách?
My lidé nemůžeme jinak než žít ve společnosti a nezbývá nám než spolu vzájemně vycházet. Potýkáme se s nekonečnou řadou problémů a musíme hledat cesty, jak je nejlépe vyřešit. Proto je velice důležité tyto problémy vědecky zkoumat a vyučovat na akademické půdě.

Jak vidíte budoucnost konceptu sociálního státu v současné Evropě?
Existuje spousta druhů sociálního státu a i ty se stále vyvíjejí. Myšlenka sociálního státu v sobě nese v dnešním moderním kapitalistickém světě velkou civilizační sílu. Sociální stát je pro nás nezbytný a užitečný, a měli bychom jej proto udržovat. Cestu vidím v tom být flexibilní, a ne dogmatický a udržovat tento koncept tím, že bude reformován dle potřeb doby. To je věčná výzva.

 

Hlavní novinky