Přejít na hlavní obsah

Festival připomene Mendela jako vědce

Od pátku 20. do neděle 22. července se bude zejména v Mendelově muzeu MU připomínat odkaz otce genetiky.

Připomenout jednou z nejslavnějších osobností města Brna a celosvětově významného vědce Gregora Johanna Mendela má za cíl festival, který se bude konat od pátku 20. do neděle 22. července především v zahradě augustiniánského opatství na Starém Brně. Letos se soustředí na představení Mendela jako badatele a nese tedy název Mendel je… vědec.

Všichni zájemci se mohou těšit na tři dny zábavy, ale také poučení. „Festival zahrnuje celou řadu vzdělávacích programů, které mají za cíl představit Mendela zábavnou formou dětem i dospělým,“ uvedla Jana Janulíková, ředitelka TIC Brno, které festival pořádá.

Podílí se na něm i Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity. „Prostřednictvím festivalu bychom lidem rádi přiblížili prostředí, kde Mendel žil a pracoval a poukázali na všestrannost člověka, který si nezištnou pomoc společnosti nastavil jako svoji životní hodnotu,“ vyzdvihla ředitelka muzea Zuzana Vojtová Mendela, který v polovině 19. století zcela předběhl svou dobu, když objevil zákony dědičnost a položil tak vlastně základy genetiky.

Na festival upozorňuje například i speciální skleněná kulička, kterou bude možné ulovit z brněnského orloje na náměstí Svobody. Během festivalu bude vypadávat každou hodinu.

Program akce bude rozprostřený na více místech v Brně, to hlavní se bude odehrávat v zahradě augustiniánského opatství a také v prostorách Mendelova muzea MU, které iniciovalo první ročník festivalu a letos v roli spolupořadatele zajišťuje odborný program.

Na festival upozorňuje například i speciální skleněná kulička, kterou bude možné ulovit z brněnského orloje na náměstí Svobody.

Zájemci těšit například na komentované prohlídky zahrnující Mendelův včelín, barokní knihovnu opatství a také samotné muzeum s originálním Mendelovým rukopisem jeho nejslavnější a průlomové práce „Pokusy s rostlinnými hybridy“. Prohlídky s průvodcem se konají v pátek 20. července od 15 hodin a v neděli 22. července od 10 hodin a je třeba se na ně registrovat.

V pátek muzeum nabídne sérii popularizačních přednášek určených pro širokou veřejnost. Od 16 hodin vystoupí v Mendelově refektáři postupně profesor Tomáš Urban s tématem „Od Mendelových elementů k modernímu šlechtění zvířat“, Renata Gaillyová s prezentací „Šlechtic nebo šlechtitel“, téma Viery Bajčiové bude „Význam Mendelových pokusů s hráškem pro moderní precisní dětskou onkologii“ a Marek Vácha pronese přednášku s názvem „Od Pokusů s rostlinnými hybridy po epigenetiku“.

Hlavní program festivalu je soustředěný do soboty, kdy bude od 13 hodin v zahradě opatství bohatý program pro děti, food fest a řada vystoupení a workshopů. Návštěvníci budou mít možnost izolovat vlastní DNA ze slin, mohou se těšit na představení vědeckého výukového centra Bioskop Muni, na Science slam Muni, kde vědci poutavou a jednoduchou formou představují svůj výzkum, nebo na Úžasné divadlo fyziky či představení centra VIDA!.

Akce v zahradě doplní i desková hra v životní velikosti, při níž se každý návštěvník může stát samotným Mendelem a projít jeho životní cestu. „Odhalí tak velikost tohoto člověka, který je známý a uctívaný ve světě, ale pro mnohé z nás zůstává stále nepoznán,“ řekla Vojtová.

V rámci festivalu bude také slavnostně otevřena a zpřístupněna veřejnosti klenotnice v Muzeu starobrněnského opatství, která patří mezi nejstarší dochované prostory původního cisterciáckého kláštera. Do muzea se lidé během festivalu dostanou bezplatně.

Program v rámci festivalu připravila i brněnská hvězdárna, zoologická zahrada, botanická zahrada Přírodovědecké fakulty MU nebo arboretum Mendelovy univerzity. Podrobný program festivalu najdete na webu gotobrno.cz. Na většinu akcí je vstup volný, výjimkou jsou programy hvězdárny.

V sobotu festival vyvrcholí v areálu augustiánského opatství a Mendelova muzea MU koncertem několika kapel, například Support Lesbiens, a ve 22 hodin pak videomappingem.

Hlavní novinky