Přejít na hlavní obsah

Lékařská fakulta MU přijme o 60 více mediků. Pomůže nový vládní program

Asi 100 milionů korun navíc získá fakulta díky dlouhodobému vládnímu programu, který má pomoci řešit krizi ve zdravotnictví.

Děkan Martin Bareš (vlevo) na brněnském setkání lékařský fakult Česka a Slovenska.

Dlouhodobý vládní program, který v září schválila vláda, přinese Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v příštím roce podle posledních informací asi 100 milionů korun navíc do rozpočtu. V aktuálním přijímacím řízení díky tomu fakulta přijme do studijního programu Všeobecné lékařství asi o 60 studentů více než v minulých letech.

Vládní program, který postupně povede k zásadnímu navýšení počtu studentů na všech lékařských fakultách v Česku a má v budoucnu pomoct zamezit hrozícímu personálnímu kolapsu ve zdravotnictví i na fakultách, jejich děkani vítají. O uplynulém víkendu se sešli v Brně, kde Lékařská fakulta MU hostila setkání děkanů lékařských fakult České republiky a Slovenské republiky.

„Vláda ČR správně identifikovala, že problém vzdělávání lékařů je zapotřebí řešit dlouhodobým programem zajišťujícím personální stabilizaci lékařských fakult. K dosažení tohoto cíle je současně nezbytný i investiční program rozvíjející infrastrukturu fakult,“ uvádí se v aktuálním prohlášení Asociace děkanů lékařských fakult ČR.

Asociace také vítá, že ministerstvo školství podmínilo dotaci tím, že prostředky budou přiděleny přímo lékařským fakultám, aniž by toto navýšení vedlo ke krácení jejich ostatních finančních zdrojů.

Schválené finanční prostředky jsou podle děkanů nezbytné pro fungování každé z lékařských fakult a rovněž pro realizaci vládního programu. Děkan Lékařské fakulty MU Martin Bareš připomněl, že výuka budoucích lékařů je dlouhodobě podfinancovaná a stát dosud hradí jen asi dvě třetiny reálných nákladů.

Peníze, které brněnská lékařská fakulta získá navíc, využije především na platy akademických pracovníků a také na rozšíření kapacit na klinikách či v laboratořích nebo anatomických sálech.

Lékařské fakulty mohou nicméně pomoci s vyřešením hrozícího nedostatku lékařů jen částečně, a to nárůstem počtu absolventů. Udržet lékaře v České republice je úkol pro další instituce. Asociace děkanů proto apeluje na ministerstvo zdravotnictví, že je nutné na novou situaci připravit systém specializačního vzdělávání tak, aby byl schopen dobře reagovat na zvýšený počet absolventů lékařských fakult. Promyslet je také potřeba motivační programy pro setrvání či přestěhování lékařů do regionů, kde je jich nedostatek.

Hlavní novinky