Přejít na hlavní obsah

Univerzita vypsala soutěž na sochu ke 100. výročí založení

Umělecké dílo vznikne před rektorátem na Žerotínově náměstí. Veřejnost na něj může přispět.

Socha nahradí nynější kruhový květinový záhon před rektorátem na Žerotínově náměstí.

Nová socha vznikne před rektorátem Masarykovy univerzity na Žerotínově náměstí u příležitosti výročí založení školy, od kterého 28. ledna uplynulo 100 let. Na umělecké dílo, jež nahradí dosavadní kruhový záhon, vyhlásila univerzita soutěž, která potrvá do poloviny května. Podmínky soutěže jsou zveřejněny zde. Zároveň už je na zaplacení sochy možná posílat dary.

„Ideově by měla socha obsáhnout široký tematický rámec. Výchozími pojmy jsou Masaryk a Masarykova univerzita, vzdělání a věda, humanita, svoboda, odvaha a dynamika. Umělecké dílo by se mělo stát trvalou a nadčasovou součástí náměstí a přispět k ozvláštnění a kultivaci prostoru," vysvětlila zadání soutěže prorektorka pro vnější vztahy Masarykovy univerzita Hana Svatoňová.

O výběru vítězného návrhu rozhodne porota, v níž zasedá mimo jiné architekt Petr Hrůša, sochař Jiří Sobotka, historik umění Jiří Kroupa, architekt Tomáš Pavlíček nebo děkan Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického Milan Houser. Hodnotící zasedání se uskuteční 23. května.

Na zaplacení sochy už nyní Masarykova univerzita v souvislosti s oslavami 100 let od založení vybírá dary od veřejnosti. Vstupenky na vybrané akce z programu oslav mohou návštěvníci koupit za vyšší než standardní cenu na webu is.muni.cz/obchod/MUNI100, a tím na umělecké dílo přispět, případně poslat dar samostatně.

Hlavní novinky