Přejít na hlavní obsah

O funkci rektora Masarykovy univerzity usilují dva kandidáti

Akademičtí senátoři budou 1. dubna vybírat mezi Martinem Barešem a Jaromírem Leichmannem.

Jaromír Leichmann a Martin Bareš.

Současný děkan Lékařské fakulty MU Martin Bareš a nynější proděkan Přírodovědecké fakulty MU Jaromír Leichmann se utkají ve volbě kandidáta na rektora Masarykovy univerzity. Nový rektor se ujme funkce 1. září 2019 poté, co ho jmenuje prezident. Vystřídá tak Mikuláše Beka, kterému 31. srpna 2019 vyprší druhé volební období, a o zvolení se tak už ucházet nemůže. Z dvojice navržených osobností bude univerzitní akademický senát vybírat na svém zasedání v aule 1. dubna 2019.

Oba kandidáti mají zkušenosti s řízením fakulty nebo univerzity. Geolog Jaromír Leichmann vedl přírodovědeckou fakultu v pozici děkana v letech 2010 – 2018, nyní působí na téže fakultě jako proděkan pro rozvoj a kvalitu. Neurolog Martin Bareš má zkušenosti z vedení univerzity, kde v letech 2012 – 2018 působil nejprve jako prorektor pro rozvoj a pak prorektor pro akademické záležitosti. S oběma uchazeči se seznámí akademická i široká veřejnost na debatě, která se chystá v Univerzitním kině Scala na 20. března 2019 v 18 hodin.

„K tomu, abych kandidoval, mě vyzvala řada významných osobností nejen z naší univerzity, jejichž názoru si vážím. Vnímám to jako ocenění své dosavadní práce, ať už na pozici prorektora či děkana. Nabízím své zkušenosti a vědomosti, energii a nasazení. Jsem přesvědčen, že rektor by měl být schopným administrátorem a odpovědným správcem, ale i tím, kdo předkládá ideje a vize a dokáže inspirovat nejen své okolí. Měl by důstojně reprezentovat univerzitu navenek a důsledně hájit její zájmy a akademické svobody,“ řekl Bareš. Programové prohlášení kandidáta je ZDE.

„Osm let jsem pracoval jako děkan fakulty, která dosáhla druhého místa v České republice v hodnocení vzdělávání a výzkumu. Všechny její hlavní obory jsou světově nadprůměrné podle hodnocení Metodiky 17+. Nabízím své získané zkušenosti celé univerzitě v její další cestě za rozvojem a poznáním. Investice do lidí, navrácení univerzity akademikům, zvýšení kvality jejích absolventů a zajištění významného místa na mapě světa považuji za hlavní milníky na této cestě,“ uvedl Leichmann. Programové prohlášení kandidáta je ZDE.

Podrobné informace k volbě rektora Masarykovy univerzity jsou k dispozici na speciálním volebním webu.

Hlavní novinky