Přejít na hlavní obsah
Radim Polčák a Matěj Myška se zabývají právem ve spojení s technologiemi.

Učitel a žák: Diplomku společně konzultovali přes ICQ

Jedinečný obor zaměřený na právo a technologie spojuje Radima Polčáka a jeho žáka, nyní kolegu, Matěje Myšku.

Oba byli u toho, když se na Právnické fakultě MU rozjížděl obor IT práva, jeden už jako učitel a druhý jako student. Dnes spolu Radim PolčákMatěj Myška pracují na ústavu práva a technologií a posouvají obor dál.

Ani pro jednoho nebylo studium práva jasnou volbou, ale spíš vyplynulo z okolností. „Chtěl jsem studovat matematické inženýrství, ale protože se mi pletou čísla, vybral jsem si nakonec práva. Vždycky mě bavily počítače, i proto mě tematika práva a informačních technologií zaujala a k jejímu studiu mě motivoval můj učitel Petr Hajn,“ vzpomíná Radim Polčák.

Matěj Myška zase měl rád němčinu a historii, ale aby dostál přání rodičů a měl se čím živit, šel na práva. „I mě bavily počítače a na fakultě jsem narazil právě na Radima, který se touto oblastí zabýval. Fascinovalo mě to, bavilo a chtěl jsem to dělat, protože mi dávalo smysl zabývat se něčím, co mě ve volném čase bavilo, i z jiného úhlu pohledu,“ popisuje, jak propadl právu informačních technologií.

Práce s technologiemi nebyla na fakultě úplně neznámá, od začátku 90. let se tam učila právní informatika, tedy to, jakým způsobem používají právníci počítače a informační systémy. Právo informačních technologií se pak věnuje tomu, jak právo reguluje jejich využívání. Jeho rozvoji na fakultě nikdo nebránil, naopak podle Polčáka měli podporu a například hned na druhý ročník konference Cyberspace v roce 2004 dostali od tehdejšího děkana Jana Svatoně finanční podporu.

V počátcích Cyberspace na ní studenti včetně Myšky dobrovolně pomáhali s řadou věcí a dostali se do kontaktu s dalšími odborníky. V té době totiž byl na fakultě jen jeden specializovaný předmět – normativní systémy v kyberprostoru, do kterého bylo složité se dostat. „Učil ho Radim, ale já jsem ho zažil už v prváku na přednáškách právní teorie. Jeho přednášky byly zábavné, uměl zaujmout a měl schopnost podávat složité věci tak, že dávaly smysl.“

Polčák studenty hodně podporoval, posílal je jako dobrovolníky či účastníky na konference doma i v zahraničí, povzbuzoval je při psaní studentských prací. „Psal jsem dvě a téma té druhé jsem rozvinul do závěrečné práce, kterou vedl právě Radim. Vzpomínám si, jak jsme spolu tehdy komunikovali přes ICQ, což byla aplikace na posílání zpráv, a já jsem si z toho chatu kopíroval jeho zajímavé myšlenky do textového souboru, ze kterého jsem pak čerpal různé nápady,“ vzpomíná s úsměvem Myška.

V prvních letech, kdy se začal obor rozvíjet, se kolem IT práva soustředili hlavně nadšenci. „Tehdy nám přišlo samozřejmé, že nám studenti pomáhají a nic za to nechtějí, dnes si to už neumím představit. V současnosti nabízíme asi deset kurzů v magisterském studiu, máme celou řadu projektů a studenti mají podstatně snazší přístup k informacím či výzkumným aktivitám i v zahraničí,“ popisuje dosavadní vývoj Polčák.

Rozvoj oboru vedl k tomu, že v roce 2010 vznikl ústav práva a technologií, který je dodnes jediným specializovaným akademickým pracovištěm zaměřeným na tuto oblast. „Když jsme ho zakládali, nabízel jsem místo i Matějovi, ale dal přednost praxi v advokátní kanceláři a na fakultu se vrátil až po půl roce,“ směje se Polčák. Myška je dnes už sám učitelem, který inspiruje další, a jeho vlastní studenti jezdí například přednášet na workshopy na Oxfordu.

Hlavní novinky