Přejít na hlavní obsah

Poznejte svá práva. Videokurz ukáže, jak kontrolovat fungování své obce

Jak efektivně využívat svých občanských práv a orientovat se v tom, co se děje v obci či ve městě? Jak kontrolovat své zastupitele a účastnit se rozhodovacích procesů?

Právě s tím pomůže lidem nový online kurz, který vznikl společným úsilím odborníků z Právnické fakulty MU, organizace Frank Bold a spolku Nugis Finem. Je k dispozici zdarma a po zvládnutí všech čtyř modulů získáte dokonce certifikát.

Na vzdělávacím webu je nejprve potřeba se zaregistrovat, pak už můžete vstoupit do prvního modulu kurzu. Ten se věnuje veřejné správě, orgánům obce a střetu zájmů. Každý modul, rozvržený vždy do jednoho kalendářního týdne, sestává z krátkým videopřednášek, myšlenkových map a textových shrnutí. Na jeho konci pak čeká test, který ověří, jestli jste látku dobře pochopili.

„Z naší poradny máme zkušenost, že se mnoho lidí zajímá o komunální politiku a mají silný názor například na to, do čeho jejich město má nebo nemá investovat. Aktivně se však nezapojují do dění, protože porozumět fungování městského úřadu s jeho samostatnou a přenesenou působností je pro ně složité a časově náročné. Pro takové lidi je zamýšlen náš videokurz,“ vysvětluje Petr Kalíšek, vedoucí právní poradny Frank Bold.

Další moduly se zaměřují třeba na obecní rozpočet, využívání obecního majetku, veřejné zakázky, registr smluv, účast na zasedání zastupitelstva, přístup k informacím, správní řízení či územní a správní řízení. Pro získání certifikátu je potřeba nasbírat v průběžných testech minimálně 22,5 bodů z celkem 30 možných.

Kurz vytvořili právníci ze společnosti Frank Bold, na jeho náplni se ale podíleli i stážující studenti z Právnické fakulty MU. Po odborné stránce garantuje správnost celého obsahu David Hejč z katedry správní vědy a správního práva. Cílem kurzu je rozšířit mezi lidi znalosti, které jsou potřebné k aktivnímu a participativnímu občanství.

Podívejte se na první lekci

Hlavní novinky