Přejít na hlavní obsah

Památku renesančního vědce Úlehly uctí jeho americká pravnučka

Zpěvačka Julia Ulehla doprovodí v pátek na festivalu MUNIFESTO projekci Úlehlových dokumentů svým hudebním vystoupením.

Umělkyně už se v Česku v minulosti objevila třeba na festivalu Colours of Ostrava a před měsícem na samostatném koncertu v Praze.

Už jen několik dní zbývá do začátku třídenního festivalu MUNIFESTO, který je filmovou oslavou 100. výročí založení Masarykovy univerzity. Jeho zahájení, které se koná v pátek ve 20 hodin v Univerzitním kině Scala, bude zároveň poctou vědci a organizátorovi veřejného dění Vladimíru Úlehlovi. Pedagog Masarykovy univerzity byl za první republiky známý jako botanik, průkopník vědeckého filmu, jeden z důležitých organizátorů Výstavy soudobé kultury v roce 1928 a zakladatel folklorního festivalu ve Strážnici.

Úlehla byl jednou z nejvýraznějších osobností první generace pedagogů univerzity, dnes už se na něj ale tolik nevzpomíná. Právě to je úkolem prvního slavnostního večera festivalu. V komponovaném programu budou uvedeny jeho vědecké filmy doprovázené moravským folklórem v avantgardní interpretaci Julie Ulehla, vědcovy americké pravnučky. Bývalá operní pěvkyně vystupuje po celém světě s hudebním projektem Dálava.

Vladimír Úlehla byl jednou z nejvýraznějších osobností první generace pedagogů Masarykovy univerzity.

„Dřív působila jako operní zpěvačka a posléze herečka v experimentálním divadle. Když se jí ale před několika lety dostala do rukou pradědečkova sbírka folklórních písní s názvem Živá píseň, uchvátila ji jejich rozmanitost a začala se v umělecké i odborné rovině plně věnovat svým moravským kořenům,“ přiblížil Petr Dimitrov, hlavní organizátor festivalu MUNIFESTO.

Umělkyně už se v Česku v minulosti objevila třeba na festivalu Colours of Ostrava a před měsícem na samostatném koncertu v Praze. „Julia se na svého pradědečka na svých koncertech pravidelně odkazuje, takže když jsme ji oslovili s prosbou, aby přijela, brala to jako velkou čest a významný milník pro svou rodinu. Dokládá to třeba i fakt, že se slavnostního večera až z Arizony přiletí účastnit i její otec,“ doplnil Dimitrov.

Julia Ulehla běžně koncertuje se svým arménským manželem Aramem Bajakianem, někdejším kytaristou Lou Reeda, do Brna ale chystá jiné vystoupení. Svým zpěvem bude doprovázet filmovou koláž z Úlehlových snímků s názvem Pohyby rostlin a Mizející svět. První z roku 1928 je čistě přírodovědný, druhý z roku 1932 pojednává o měnícím se životě lidí na Horňácku. Kopírují tak Úlehlovy hlavní životní zájmy. Rostliny, folklór a film budou hlavními leitmotivy slavnostního večera, čemuž bude odpovídat í výzdoba kina. Promítat se navíc budou v předvečer Mezinárodního dne fascinace rostlinami.

Lístky na slavnostní zahájení filmové oslavy univerzitního výročí jsou pořád ještě k dispozici. Kupují se přes Obchodní centrum MU za 80 Kč. 

Podívejte se na upoutávku na MUNIFESTO

Hlavní novinky