Přejít na hlavní obsah

Guru svobodného softwaru přijede na Masarykovu univerzitu

Richard Stallman vystoupí v Univerzitním kině Scala 6. června od 17:30. Vstup je zdarma, je ale potřeba se registrovat.

Richard Stallman.

Už pětatřicet let bojuje Richard Stallman za svobodný software a pracuje na operačním systému s názvem GNU, který mohou lidé svobodně kopírovat, šířit i pozměňovat. Americký programátor, který je považován za zakladatele hnutí bojujícího za svobodu využívat a kontrolovat vlastní výpočetní techniku, představí své myšlenky ve čtvrtek 6. června na Masarykově univerzitě.

Přednáška The Free Software Movement and the GNU/Linux Operating System začíná v 17:30 v Univerzitním kině Scala. Stallman se v ní bude věnovat cílům a filozofii hnutí za svobodný software a také historii a současnosti operačního systému GNU, který začal vyvíjet v roce 1984, a který dnes v kombinaci s jádrem Linux využívají desítky milionů uživatelů po celém světě. Do Brna přijde přednášet na pozvání Ústavu práva a technologií Právnické fakulty MU.

Toto vystoupení není jediné, kde se Richard Stallman v Brně objeví. Už během dopoledne ho bude možné vidět na veletrhu chytrých řešení pro středoevropský region URBIS Smart City Fair 2019 na brněnském výstavišti.

Stallman vystudoval na Harvardu fyziku a pracoval v MIT v laboratoři umělé inteligence. Na MIT také začal vystupovat proti omezenému přístupu k počítačům. Jeho přesvědčení o nutnosti zachovat svobodný software posilovaly další momenty, například když společnosti přestaly dávat k dispozici zdrojové kódy svých programů nebo začaly omezovat využívání programů za pomoci licencí. Jako aktivista propaguje svobodu obecně a za svou práci získal řadu ocenění a několik čestných doktorátů. Je také členem Internetové síně slávy.

Hlavní novinky