Přejít na hlavní obsah

Slavit s MUNI můžete teď, nebo zase za sto let

Festival MUNI 100 a Den absolventů se konají 15. června a budou vrcholem oslav výročí Masarykovy univerzity. Slavit ale můžete celý víkend.

Stoleté výročí slaví Masarykova univerzita celý letošní rok. Na akademické obřady či koncerty se nedostane každý, ovšem na Den absolventůFestival MUNI 100 zve univerzita všechny – absolventy, studenty i zaměstnance a jejich blízké. Jak si sobotu 15. června, kdy se obě akce konají, nejvíc užít? Nabízíme vám tři způsoby, ať už se chystáte dorazit jako zaměstnanci univerzity, studenti nebo absolventi. Hlavně si ale pohlídejte termín 5. června. Do té doby jsou vstupenky za zvýhodněnou cenu.

Pořiďte si lístky včas

Návod pro zaměstnance: S rodinou na fakultu, divadlo nebo koncert

Po studiích jste sice zůstali na univerzitě, ale na jiné fakultě či pracovišti a bývalé spolužáky vídáte už jen na fotkách na Facebooku? Sobota 15. června dopoledne je ten pravý čas, kdy se můžete v rámci absolventských dnů fakult podívat, zda a jak se změnila místa, kam jste chodili na přednášky, na jídlo nebo se zašít mezi cvičeními. A když tam potkáte staré známé, můžete ve vzpomínání pokračovat i odpoledne na Festivalu MUNI 100 na brněnském výstavišti.

Slavit univerzitní století ale můžete, i když jste přišli na MUNI až po studiích na jiné škole nebo chcete víkend trávit s rodinou. Se vstupenkou na festival totiž získáváte celou řadu slev a výhod, díky nimž si užijete také Brno. Přestože festival na výstavišti začíná až ve dvě hodiny odpoledne, už ráno můžete vzít děti třeba do zoo nebo Technického muzea za poloviční cenu. Úplně zdarma můžete vyrazit do Moravské galerie na stálé expozice v Pražákově a Místodržitelském paláci včetně výstavy MUNI 100, která se originálním způsobem věnuje současným i minulým podobám univerzity.

Na výstavišti vystoupí i Pěvecký sbor a Symfonický orchestr Masarykovy univerzity.

Slevy na různé brněnské památky a zajímavosti platí už od pátku 14. června a také v neděli, kdy se rozšíří i o výhody pro milovníky jídla či pití.

Sobotní odpoledne na výstavišti bude patřit také dětem, které si užijí zábavu s Českou televizí, prohlédnou si hasičskou techniku nebo novou venkovní expozici zábavního vědeckého parku VIDA! a vytvoří si něco v kreativní dílně.

Dospělí se mohou podívat na univerzitu v kostce, v pavilonu A se totiž na EXPO MUNI představí všechny fakulty a pracoviště univerzity a také studentské spolky. Lákavý bude i kulturní program. Komu se letos zatím nepodařilo získat vstupenky do Divadla Bolka Polívky, bude mít šanci vidět jejich představení na výstavišti, milovníci hudby se zase mohou těšit na Symfonický orchestr a Pěvecký sbor Masarykovy univerzity, taneční i hudební vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš nebo světové hity podané známou brněnskou kapelou Ukulele Orchestra jako Brno.

Těšit se můžete na Vojenský umělecký soubor Ondráš.

Komu vyhládne, najde v areálu stánky vyhlášených brněnských podniků nebo si může zajít do retro menzy, která bude chystat speciality z první republiky. Kdo vydrží do noci, může se těšit na ohňostroj, který na počest brněnských univerzit odpálí nad Špilberkem organizátoři festivalu Ignis Brunensis. A kdo vydrží přes půlnoc, může si zatančit na staré hity s legendárním DJ Jindrou Eliášem.

Návod pro studenty: Oslavte úspěšné zkouškové s kamarády

Je nám jasné, že v polovině června se myšlenky všech studentů od univerzity spíš vzdalují, ale 100 let slaví univerzita jen jednou a přidat se můžete i vy.

Když se dopoledne dospíte po náročném zkouškovém, můžete všechna svá zelená políčka v ISu oslavit na výstavišti. Nechte si namíchat drink od legendárního Baru, který neexistuje, nebo si zajděte na skleničku k Mladým vinařům. Doplnit energii můžete ve zdravém bistru Forky’s nebo si dejte burger či tortillu z okénka Anne’s foodtrucku. Kávu vám zase připraví brněnská pražírna Rebelbean.

Vrcholem festivalu bude koncert Vojty Dyka & B-Side Bandu s bandleaderem Josefem Buchtou.

Pokud naopak nemůžete po zkouškách dospat, vezměte svého partnera nebo rodiče na Věž Staré radnice nebo na prohlídku prvorepublikové vily Stiassni. Díky výhodnému vstupnému spojenému se vstupenkou na odpolední festival to vaše peněženka unese.

Odpoledne na výstavišti se pak můžete podívat na hru Donaha od studentského ProFIdivadla a večer si užít spojení brněnského B-Side Bandu se zpěvákem a performerem Vojtěchem Dykem. Vedle jazzových standardů a dobře známých bigbandových skladeb vás čekají originální swingové úpravy populárních hitů.

Studentské proFIdivadlo složené z informatiků zahraje inscenaci Donaha!

Na místě se bude točit pivo, ochutnat můžete moravská vína nebo si nechat namíchat drink od nejlepších brněnských barmanů. Když vám vyhládne, z nabídky lokálních gastro podniků si určitě taky vyberete.

Na ohňostroj se tentokrát nemusíte vydávat o tři hodiny dřív, abyste chytli dobré místo, protože z výstaviště budete mít na Špilberk ten nejlepší výhled. Po půlnoci na oldies disko si pak můžete definitivně potvrdit, že některé songy nestárnou.

Návod pro absolventy: Ukažte rodině, kde jste studovali

Brňáci můžou chodit kolem budov, v nichž dřív studovali, každý den. Desetitisíce držitelů titulu z Masarykovy univerzity (nebo svého času Univerzity Jana Evangelisty Purkyně) se ale vrátily zpět do rodných měst a obcí nebo si začaly budovat kariéru třeba na druhém konci světa.

Pokud jste už dlouho pryč z Brna a netušíte, jak se vaše fakulta, univerzita i Brno mění, máte jedinečnou možnost si vše od 14. do 16. června znovu prohlédnout a ukázat to třeba i svým dětem a partnerům.

Odpolední program na festivalu zpestří venkovní expozice zábavního vědeckého parku VIDA!.

V sobotu 15. června si určitě najděte čas podívat se na svou fakultu, kterou možná ani nepoznáte a možná ji ani nenajdete tam, kde jste byli zvyklí chodit na přednášky či cvičení. Určitě se podívejte na web oslav www.muni100.cz na Den absolventů, kde zjistíte, kam přesně můžete mezi 9.00 až 15.00 zajít a co všechno tam uvidíte. Jednotlivé fakulty totiž chystají speciální dopolední programy zahrnující nejen prohlídky studoven či laboratoří, ale také přednášky nebo grilování včetně programů pro děti.

Zjistit, jak se změnila celá univerzita a užít si další velkou dávky zábavy i s rodinou či přáteli pak můžete na Festivalu MUNI 100 na brněnském výstavišti. Ten začíná ve dvě hodiny odpoledne a nabízí pestrý kulturní program, bohaté gastronomické zážitky a zábavu až do pozdních nočních hodin.

Přehled o univerzitě získáte na výstavě EXPO MUNI, kde se představí fakulty a další součásti univerzity, najíst se můžete nejen u stánků s nabídkou těch nejlepších současných brněnských podniků, ale vyzkoušet můžete i nabídku Retro menzy nabízející speciální vzpomínkové menu. Na výstavišti se můžete potkat i se svými spolužáky a kamarády z vysoké a využít k tomu možnost zarezervovat si na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. stůl v pavilonu A pro klidné posezení.

Do Brna můžete zamířit už v pátek a odjezd si v klidu naplánovat na neděli. Spolu se vstupenkou na festival totiž získáte brožuru plnou různých slev na brněnské atrakce a na stránkách festivalu najdete i možnosti ubytování v brněnských hotelech za výhodnější cenu a také levnější parkování v areálu výstaviště.

Až do 5. června jsou festivalové vstupenky za zvýhodněnou cenu. Slevová brožura pak nabízí výhody na celý víkend, kdy se za polovinu můžete podívat třeba na věž Staré radnice, do Technického muzea nebo do zoo. Třiceti procentní slevu dostanete v kostnici u sv. Jakuba a zadarmo se podíváte do Moravské galerie v Místodržitelském paláci na výstavu o historii a současnosti Masarykovy univerzity, kde můžete zanechat svou stopu v podobě zápisu titulu vaší diplomové práce do jednoho z prázdných hřbetů virtuální knihovny. V neděli pak můžete využít výhodné nabídky v některých restauracích nebo na Slavnostech moře na Kraví hoře, kde můžete ochutnat různé rybí speciality.

Hlavní novinky