Přejít na hlavní obsah
Štěpánka Vaňáčová působí v Brně od roku 2008, kdy si na Masarykově univerzitě založila vlastní výzkumnou skupinu.

Molekulární bioložka z Masarykovy univerzity se zařadila mezi světovou špičku

Štěpánka Vaňáčová z institutu CEITEC Masarykovy univerzity byla zvolena členkou uznávané Evropské asociace molekulární biologie (EMBO).

Mezi více než 1800 nejlepších vědců a vědkyň v Evropě i ve světě nově patří bioložka Štěpánka Vaňáčová. Univerzita má v EMBO už jednu zástupkyni, před dvěma lety byla za členku zvolena Mary O´Connell. Česká republika má v této organizaci navíc dalších sedm zástupců. EMBO podporuje talentované výzkumníky, výměnu vědeckých informací a pomoc při budování výzkumného zázemí.

European Molecular Biology Organization (EMBO)

„Zvolení Štěpánky Vaňáčové řádnou členkou EMBO dokládá, že je mezinárodně uznávána jako jeden z lídrů biologických oborů v Evropě. Je to také známka toho, že základní výzkum, kterému se věnuje, zaslouží ocenění a respekt. Štěpánka Vaňáčová je příkladem toho, že systematická a poctivá vědecká práce je výbornou motivací a vede k významným výsledkům. Právě díky takovým lidem vytváříme v Brně centrum špičkové vědy, jehož výsledky pozitivně ovlivňují celou společnost,“ uvedl ředitel institutu CEITEC MU Jiří Nantl.

Štěpánka Vaňáčová působí v Brně od roku 2008, kdy si na Masarykově univerzitě založila vlastní výzkumnou skupinu. S kolegy se věnuje studiu ribonukleové kyseliny (RNA), která hraje v živých organismech důležitou roli v regulování různých procesů. Její různé typy například určují, kdy a zda se začnou v embryu vyvíjet konkrétní tkáně. Vaňáčová a její tým se pak zabývají tím, jaké mechanismy v buňce kontrolují to, zda se vytvořila správná RNA, případně jsou zodpovědné za odstranění té špatné.

„Je to pro mne a mou skupinu velká pocta, které si velmi vážím. Členství v prestižní organizaci EMBO pomůže více zviditelnit náš výzkum jak na lokální, tak na mezinárodní úrovni. V neposlední řadě doufám, že pomůže přilákat nové studenty a mladé výzkumníky do vzrušujícího a dynamicky se rozvíjejícího oboru studia RNA,“ uvedla Vaňáčová.

Hlavní novinky