Přejít na hlavní obsah

Obří socha Masaryka od Velčovského doplnila Výstavu MUNI 100

Plastika, která vzbudila velký ohlas na Festivalu Re:publika, je zpět. K vidění bude na Moravském náměstí až do konce září.

Před Místodržitelským palácem na Moravském náměstí v Brně byla včera instalována socha Masaryka od Maxima Velčovského. Připomene výročí 100 let od vzniku Masarykovy univerzity. Na Výstavu MUNI 100 ji ze svých sbírek zapůjčila Moravská galerie, která má s instalacemi výrazných děl ve veřejném prostoru zkušenost. Před dvěma lety přivezla do Brna Růžový tank od Davida Černého, který stál nedaleko Fakulty sociálních studií MU.

Jak ke ztvárnění Masaryka přistupovat v jednadvacátém století? Originálním způsobem se s touto otázkou vypořádal designér a umělec Maxim Velčovský, který vytvořil hlavu státníka z kovových trubek v nadživotním měřítku a její působivost ještě podtrhl červenou barvou. Socha vznikla v loňském roce, kdy vzbudila pozornost na Festivalu Re:publika, kde byla součástí výstavy Avant Garde.

Po této expozici putovala do Prahy na přehlídku Designblok, odkud se vrátila do Brna do sbírek Moravské galerie. Sochu galerie získala formou daru od společnosti Profil Media za finančního přispění Erste Bank.

„Domnívám se, že se toto dílo právem stane hlavním symbolem oslav stého výročí vzniku Československa a bude jednou v učebnicích dějepisu,“ řekl o hlavě Masaryka Jan Press, ředitel Moravské galerie. „Následné trvalé instalaci do veřejného prostoru jsme nakloněni, protože je našim cílem přibližovat umění veřejnosti,“ dodal a doplnil, že zatím není nic definitivně rozhodnuto a galerie je otevřená návrhům.

Výstava MUNI 100

Expozice umístěná do konce září v Místodržitelském paláci nabízí netradiční pohled na historii i současnost Masarykovy univerzity. Jejím hlavním motivem je rozlehlá instalace v podobě knihovny, kterou postupně zaplňují názvy závěrečných prací absolventů. Prázdné hřbety knih popisují po celou dobu výstavy dobrovolníci, přijít si přidat tu svou může ale jakýkoliv absolvent. Více ZDE.

Hlavní novinky