Přejít na hlavní obsah

Startuje společné bydlení studentů a mladých lidí z dětských domovů

Unikátní sociální projekt Symbios, který vzešel z Masarykovy univerzity, po letech příprav začíná a první lidé se stěhují do připraveného domu v ulici Křenová.

Studentka psychologie Magdalena Matýsková a Michal Čapek, který právě odchází z dětského domova, budou jedněmi z prvních obyvatel domu.

Cílem Symbiosu je pomáhat řešit složitou situaci mladých lidí odcházejících z dětských domovů, kteří si v daný moment musí zvyknout na změny v životě, postarat se o vlastní bydlení a práci, ale bojují přitom s tím, že nemají stejné návyky a zkušenosti jako mladí lidé vyrůstající v rodině.

Adaptovat se na nový život by jim mělo pomoct právě spolubydlení se studenty, kteří můžou být vzorem nebo rádcem v běžných životních situacích a pomůžou zajistit nové sociální vazby. Budoucí spolubydlící za sebou aktuálně mají týdenní seznamovací pobyt a od začátku prázdnin se mohou začít stěhovat do osmi bytů ve zrekonstruovaném domě na adrese Křenová 57.

„Jsme přesvědčeni, že myšlenka přenosu kompetencí mezi vrstevníky má obrovský potenciál pomoci těmto lidem v jejich nové životní situaci. Pevné a stabilní vztahy mají potenciál pomáhat stejně jako zážitek samostatného života a jednání, za které jsme zodpovědní,“ sdělil Bohuslav Binka, vedoucí Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, kde se zrodila nezisková organizace EkoInkubátor, jež projekt uskutečňuje. Podílí se na něm i odborníci z katedry sociální politiky a sociální práce a sociální pedagogové z Pedagogické fakulty MU.

Budoucí spolubydlící se celý týden poznávali na adaptačním pobytu, kde se také rozdělili do dvojic pro osm jednotlivých bytů. Každou dvojici, která bude obývat jeden byt, tvoří po jednom zástupci z obou skupin mladých lidí. Žít budou v bytech kategorie 2+1, za který budou díky pomoci radnice Brno-střed platit snížené nájemné na úrovni ceny kolejí. Dům na Křenové si tvůrci projektu od radnice městské části pronajímají.

Stěhovat se tam mladí lidé budou v průběhu celého léta, aby měli všichni čas se poznat. Všem budou neustále k dispozici dvě mentorky, sociální pracovník magistrátu města Brna a mladý dospělý, který už přechod z dětského domova úspěšně zvládl. Dům má na každém patře společné prostory a také společenskou místnost ve třetím patře. Počítá se také s organizací různých workshopů, kurzů a dílen. „Ze zkušeností plyne, že mladí dospělí často potřebují kurzy finanční gramotnosti, kurzy orientace na trhu práce nebo komunikačních dovedností,“ doplnil Binka.

Celý projekt Symbios se uskutečňuje díky finanční podpoře z Evropského sociálního fondu ČR, konkrétně Operačního programu Zaměstnanost, a díky pomoci Nadace Jistota Komerční banky, Nadačního fondu AVAST a IKEA.

Hlavní novinky