Přejít na hlavní obsah

Mendelův festival zve na exkurze, pokusy i koncerty

Třídenní akce s názvem Mendel je včelař se koná od 19. do 21. července na Mendlově náměstí.

Čtvrtý ročník vědecko-popularizačního festivalu o Gregorovi Johannu Mendelovi se koná už tento víkend. Letos se zaměří na méně známý obor činnosti světově proslulého otce genetiky, a sice na včelařství.

Od pátku do neděle mohou návštěvníci areálu Augustiánského opatství využít nabídky komentovaných prohlídek Mendelova muzea Masarykovy univerzity nebo zahrady a knihovny opatství, zábavných vědeckých show, popularizačních přednášek, ale také koncertů nebo nabídky gastronomických podniků. Vstup je zdarma.

Projít si můžete například FabLab Experience – první mobilní digitální dílnu, díky Bioskopu Masarykovy univerzity si vyzkoušíte práci v laboratoři na vlastní kůži, v Mendelově včelíně jsou zase nachystané workshopy zaměřené na včelaření a na hlavním pódiu se bude střídat se svým programem Úžasné divadlo fyziky, VIDA! science centrum, Pevnost poznání a další.

Při komentovaných prohlídkách se můžete těšit na témata jako „Jak Mendel počítal hrášky“ nebo „Příběh skromného génia“. Přednáškový program zase nabídne příspěvky na téma „Genetika včel a inseminace matek“ nebo „Význam včel pro krajinu“.

Více informací najdete na www.mendelje.cz. Na část programu je z kapacitních důvodů nutné si registrovat.

Mendel včelař

Včelařství se Mendel věnoval už v dětství se svým otcem. Na základní škole ho pak zajímal především přírodopis, a to i díky školní ovocné zahradě se včelínem. Pár let po jmenování opatem augustiniánského řádu nechal v klášteře na Starém Brně postavit včelín pro 15 včelstev spolu se sklepem, kde experimentoval s jejich zazimováním.

Na pokusech se včelami si chtěl ověřit své převratné objevy v genetice odhalené na příkladu hrášku. Nezvolil ale nejvhodnější metodu, takže se jeho očekávání nenaplnila. Zkušenost se zhoubnou nákazou jeho včelstev jej však dovedla ke stanovení bezpečných postupů platných do dneška.

Hlavní novinky