Přejít na hlavní obsah

Na Erasmus na jednu z nejlepších univerzit světa

I administrativní zaměstnanec Masarykovy univerzity se může při troše štěstí dostat na krátký pobyt do Oxfordu.

Každý zaměstnanec univerzity má jedinečnou příležitost získat grant na školení v zahraničí, a vycestovat tak v rámci programu Erasmus+. Díky tomu jsem coby manažerka marketingu v Kariérním centru MU dostala příležitost sdílet zkušenosti a nechat se inspirovat pracovištěm The Careers Service, které je součástí jedné z nejlepších univerzit na světě – University of Oxford. A v mém případě za všechno mohla tak trošku náhoda a odvaha nebát se zeptat.

Letos v květnu pořádalo Kariérní centrum MU setkání pracovníků zahraničních kariérních center MUST Week for Career Services a jedním z pozvaných řečníků byl i Hugh Lailey, Careers Adviser z Oxfordu. Jeho přednáška byla skvělá a po jejím skončení jsem si řekla, že by mě o Oxfordu a jak to na jejich kariérním centru chodí, zajímalo mnohem víc. Od mého setkání s Hughem uplynulo přesně 14 dní a já seděla v letadle na Oxford.

Podle témat, o která jsem se zajímala, mi na Oxfordu připravili harmonogram návštěvy, naplánovali schůzky hodinu po hodině a vytipovali akce, které mi nejlíp přiblíží fungování jejich pracoviště. Díky tomu jsem se setkala s lidmi z marketingu, viděla tvorbu kariérního magazínu nebo přípravu programů pro stážisty nebo s týmem řešícím vztahy se zaměstnavateli.

Měla jsem také schůzky s manažery různých vzdělávacích projektů – od programu zaměřeného na podporu žen a jejich rozvoj až po vzdělávací program pro studenty, kteří se chtějí v budoucnu věnovat vlastnímu podnikání. Byla jsem pozvána také na veletrh práce, který kariérní centrum pro studenty Oxfordu pořádalo, i na tzv. Leaver´s Fair, veletrh pro ty, kteří brzy absolvují univerzitu.

Leaver´s Fair, veletrh pro ty, kteří brzy absolvují univerzitu

Na Oxfordu skvěle funguje spolupráce mezi pracovišti, kolejemi a fakultami. Snaží se, aby každý zaměstnanec pochopil fungování celého systému. I díky tomu jsem se mohla zúčastnit programu Staff Diversity Training, při němž se celé kariérní centrum sešlo na workshopu uspořádaném jiným oddělením. Zaměřený byl na práci se studenty s různými specifickými problémy – od těch studijních až po duševní.

Stejně tak dobře funguje AAD Open House, který centrum pravidelně pořádá. Ostatní zaměstnanci univerzity mohou přijít na krátkou přednášku a ukázku práce jednotlivých týmů přímo do prostor kariérního centra. Tak jsou schopni lépe pochopit, co centrum dělá a čím je pro studenty Oxfordu přínosem.

Budova The Careers Service.

I když je kariérní centrum na Oxfordu dvakrát větší než to naše na MUNI, služby, které pro studenty připravujeme, jsou hodně podobné. Organizujeme rozvojové kurzy nebo veletrhy práce, máme kariérní konzultace, pořádáme akce se zaměstnavateli na půdě univerzity nebo shromažďujeme nabídky práce vhodné pro studenty nebo čerstvé absolventy MUNI. Máme tak hodně společného, ale zároveň jsem si přivezla několik tipů, jak naše aktivity můžeme vylepšit. Stejně tak na Oxfordu zjistili, že i od nás se dá inspirovat a zaujal je nejen náš kariérní magazín, ale i některé akce, které se zaměstnavateli děláme.

Když bych svůj týden na Oxfordu měla shrnout, tak jsem měla schůzky se spoustou inspirativních lidí, kteří, než začali na univerzitě pracovat, byli roky v businessu, založili vlastní společnosti nebo vystudovali jiné prestižní školy. Dostala jsem se do míst, kam by se normální návštěvník nedostal, pokud Oxford nestuduje. Zjistila jsem, že Harry Potter a Bradavická škola čar a kouzel nejsou v případě Oxfordu daleko od reality – koleje i „menzy“ vypadají stejně jak ve filmu. A to všechno jsem mohla zažít díky MUNI.

Hlavní novinky