Přejít na hlavní obsah

Na Antických dnech si vyzkoušíte staré olympijské disciplíny na vlastní kůži

Od pátku 27. do neděle 29. září se můžete díky Filozofické fakultě MU na atletickém hřišti za Lužánkami přenést do dob antiky.

Ojedinělou příležitost vrátit se v čase do starověkého Řecka nabídne návštěvníkům a milovníkům sportu akce s názvem Antické dny, kterou o víkendu organizuje Masarykova univerzita, Antická společnost a Česká olympijská akademie. Program pro žáky základních a středních škol i zájemce z řad široké veřejnosti obsahuje antické disciplíny s replikami původního náčiní i možnost porovnat svoji výkonnost s řeckými bojovníky.

„Naším cílem je oživit antiku a předvést dnes známé sporty v jejich původní podobě. Ukážeme tak disciplíny staré přes 2500 let. Diváci i soutěžící mají jedinečnou možnost vidět a přímo si vyzkoušet to, co vytvořila kolébka naší civilizace,“ uvedl Jiří Kouřil, který působí jako doktorand na Ústavu klasických studií Filozofické fakulty MU. Propojuje tím svoji vášeň pro antickou historii a sport, kterou rozvíjí už odmala. Na Peloponéské univerzitě v Řecku díky ní absolvoval i speciální obor orientovaný na olympismus a organizací akcí s olympijskou tematikou.

Víkendové Antické dny budou obnášet páteční program pro žáky základních a středních škol a sobotní a nedělní program pro zájemce od 18 let. Dorazit na ně může kdokoliv. Na menším atletickém hřišti za bývalým lužáneckým fotbalovým stadionem (Drobného 814/1) se bude v sobotu soutěžit v disciplínách pro jednotlivce i ve staroindické týmové hře s názvem Kabbadi. Chystají se také ukázky antických vojenských technik a replik dobových zbraní, například makedonských sarís (kopí), štítů, mečů a luků.

Jiří Kouřil s replikou antického kopí sarís a přilbou.

Zájemci si budou moct vyzkoušet antický pětiboj s disciplínami dromos (běh na 192 metrů), diskos (hod diskem), akon (hod oštěpem na terč), halma (skok do dálky) a palé (zápas), nebo jednotlivé disciplíny zvlášť. K vidění bude i glima, vikingský zápas, nebo hoplítodromos – běh se štítem na 384 metrů. V kabbadi budou soutěžit pětičlenné týmy, přičemž podmínkou je, aby v něm byla alespoň jedna žena. Také občerstvení na místě bude stylové. Organizátoři chystají dobové jídlo a víno a také budou vařit kaši římských gladiátorů nebo spartskou polévku z krve a vývaru z prasečích nohou.

Nedělní program je vyhrazen soutěži v antickém vojenském pochodu s názvem Stathmos. Účastníci budou mít dvanáct hodin na to, aby ušli na předem vytyčené trase po Brně co nejvíce kilometrů. Ztěžovat jim to ale bude závaží – ženy by na sobě měly mít deset kilogramů, muži dvacet. „Závaží by mělo imitovat tíhu vybavení, které s sebou vojáci nosili. Podle toho, kolik kilometrů nakonec účastníci zvládnou, se budou moct porovnat s jednotlivými kategoriemi vojáků. Na vyrovnání antického je potřeba ujít asi 70 kilometrů,“ doplnil Kouřil.

Hlavní novinky