Přejít na hlavní obsah

Ekofilm se diváků zeptá, jak si představují přírodní dědictví

Přehlídka snímků věnovaných tématu ochrany a udržitelnosti životního prostředí se koná od 9. do 12. října v Brně.

Celkem 25 filmů z třinácti zemí světa, ale i environmentální témata obecně se budou ve druhém říjnovém týdnu ucházet o přízeň diváků festivalu Ekofilm. Spoluorganizátorem akce je i Katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií MU, takže velká část programu se odehraje také na Masarykově univerzitě.

Už 45. ročník nejstaršího evropského festivalu s ekologickou tematikou letos vsadil na téma Příroda – naše dědictví. Mezi soutěžní snímky, které vzešly z více než 150 přihlášek, jsou nakonec filmy z tuzemska, Spojených států či Německa. V kinosálech se ale představí také tvůrci z Íránu, Austrálie, Slovinska nebo Norska.

„Ocenili jsme především snahu filmových tvůrců o zpracování aktuálních témat, příklon k zobrazování pozitivních řešení a filmovou kvalitu snímků. Diváci se mohou těšit na filmy zobrazující možnosti obnovy krajiny, hledání unikátních druhů a silné filmové zážitky, které řada tvůrců přijede divákům sama představit,“ uvedla Jitka Kotrlová, dramaturgyně festivalu.

Vzhledem k hlavnímu tématu letošního ročníku by mělo být promítání jednotlivých filmů zároveň snahou dopídit se, co je to vlastně česká příroda. Jsou to lesy, louky, zahrady, parky, jezera, motýli a brouci nebo prostě půda? Pro někoho je příroda truhlík na balkoně, pro někoho nekončící les. Jak by měla vypadat příroda budoucnosti? Chceme, aby i naše děti znaly přírodu tak, jak ji známe my, nebo dáme přednost zástavbě a těžbě? To jsou otázky, které by si diváci spolu s tvůrci měli klást u jednotlivých filmů i dalších částí doprovodného programu. Do něj patří například přednáška dánského filmaře a investigativního novináře Toma Heinemanna, jenž má svém kontě má 25 mezinárodních cen a přednášet jezdí po celém světě.

Hned ve středu 9. října se jedna z hlavních debat k tématu letošního ročníku koná od 16 hodin v učebně P31 na Fakultě sociálních studií MU. Věnovat se bude budoucnosti české přírody a vystoupí na ní ministr životního prostředí Richard Brabec, ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhmisch, hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň a řada reprezentantů přírodovědných oborů. Hned po jejím konci následuje kulturní zahájení přehlídky, o kterém se v parku na Moravském náměstí postará kapela N.O.H.A.

Další velká debata, na kterou budou mít zásadní vliv zástupci Fakulty sociálních studií MU, je čtvrteční akce s názvem Vztah k české krajině: láska, lhostejnost nebo žal? Od 18 hodin budou ve fakultní aule na téma, jak Češi ekologické problémy vnímají, debatovat budou specialistka na environmentální úzkost a žal Zdeňka Voštová, vedoucí katedry enviromentální studií Bohuslav Binka a Jan Krajhanzl, ekopsycholog a expert na komunikaci environmentálních témat.

Kompletní program festivalu je k dispozici na webu www.ekofilm.cz/program/. Jednotlivé filmy se promítají v Univerzitním kině Scala a vstup na ně i ostatní části přehlídky je bezplatný. U akcí, které jsou omezené kapacitou místnosti, je jen potřeba si přes web rezervovat místo.

Videopozvánka

Hlavní novinky