Přejít na hlavní obsah

Na opravené filozofické fakultě se zabydluje umění

Galerijní prostor nazvaný Edikula vznikl u studijního oddělení, další nabízí nová čítárna v budově D.

Algoritmický obraz z výstavy 01100100 v čítárně na Filozofické fakultě MU.

Posledních pár let připomínala Filozofická fakulta MU spíš staveniště, kde se neustále něco opravovalo, a i nalezení učebny pro výuku bylo občas složité. Teď už je ale kompletně po rekonstrukci, a tak je prostor věnovat se i vylepšování zdejšího prostředí. Jenou z částí tohoto procesu bylo v týdnu otevření galerie Edikula, která bude patřit aktuálním uměleckým projektům. Není to ale jediné místo na fakultě, kde se budou nejen studentská a absolventská díla prezentovat.

Nový výstavní prostor najdou milovníci umění v první patře budovy C v areálu v ulici Arna Nováka. Je v místech, kde kdysi býval vchod do budovy z Grohovy ulice. Název je příznačný, slovo edikula totiž znamená výklenek ve zdi.

„S nápadem přišla pětice našich studentů, kteří se tak snaží propojit teoretické dějiny umění s výstavnickou praxí. A protože jsou si vědomi historičnosti naší disciplíny, vybrali název Edikula, což od pradávna býval důležitý architektonický prostor. Reprezentativní funkci měl od antiky, vystavovaly se v něm kultovní objekty. Hlavně je to ovšem prostor pro umělecký dialog mezi dílem a jeho recipientem,“ přiblížila Radka Nokkala Miltová, vedoucí Semináře dějin umění FF MU, kde iniciátoři projektu studují.

K dialogu mezi dílem a divákem by na fakultě mělo docházet tím spíš, že prostor se nachází u vstupu na studijní oddělení, kam studenti často míří. O výstavnickou premiéru se v Edikule postarala TEA, čerstvá absolventka Ateliéru sochařství na brněnské Fakultě architektury VUT, jejíž socha a prezentace s názvem Lehkost bytí tady bude až do 27. listopadu.

Výstavy i v čítarně

Jiným místem, kam se na fakultě dá také zamířit za uměním všeho druhu, je zdejší čítárna vzniklá při rekonstrukci budovy D. Ještě do 15. října v ní bude výstava s názvem 01100100, což je prezentace algoritmické výtvarné tvorby, vizualizací kódu a mediální tvorby, která má dokázat, že i čísla mohou být krásná.

V prvním patře budovy D na to navíc navazují interaktivní instalace – laserové bludiště, holografické projekce a počítačově generovaná hudební skladba. Název výstavy odkazuje jednak k binárnímu kódu, který je pro počítačově generované umění charakteristický, ale také ke 100. výročí založení univerzity. U obou akcí platí, že vznikly díky podpoře fakultního stipendijního programu spojeného právě s výročím.

Na obou místech už je také jasný další program. Například v čítárně se chystá výstava StáFFka 1989 v rámci projektu Kino pravdy a lásky. Věnovat se bude revolučním událostem listopadu 1989 a připomene plakáty, jimiž právě zdejší studenti bojovali na demonstracích za změnu režimu, a historické fotky. Kdo by měl nápad na to, co by se v jednom nebo druhém prostoru mohlo objevit příště, může se s ním také přihlásit studentům dějin umění.

Hlavní novinky