Přejít na hlavní obsah

Soutěž talentovaných doktorandů ovládli studenti z MUNI

Špičkoví doktorští studenti přírodovědných a technických oborů získali podporu od města Brna.

Díky soutěži Brno Ph.D. Talent dostane stipendium ve výši 300 tisíc korun na tři roky celkem 25 studentů, z toho 15 jich působí na Masarykově univerzitě. Stipendium doktorandům pomůže věnovat se naplno vědecké práci. Město Brno podporuje talentované studenty díky této soutěži, kterou organizuje Jihomoravské centrum mezinárodní mobility, už více než deset let.

Letošní stipendisté z MUNI se zabývají například studiem nádorů mozku, diferenciací nervových buněk, fyzikou plazmatu nebo výzkumem bakteriofágů. Právě poslednímu zmíněnému tématu se věnuje doktorská studentka Přírodovědecké fakulty MU Lucie Valentová, která působí v institutu CEITEC MU. Zabývá se bakteriofágem, tedy virem, jenž je schopný ničit bakterie Pseudomonas aeruginosa, které způsobují záněty močových cest, pneumonii a septický šok. „Léčba infekce způsobené těmito bakteriemi je velmi obtížná, neboť tyto bakterie tvoří biofilm, který je jako štít chrání před účinky antibiotik. Na rozdíl od antibiotik jsou ale bakteriofágy schopné bakteriální buňky v biofilmu zabíjet,“ přiblížila svůj vědecký zájem Valentová s tím, že chce dále zkoumat interakci bakterií a fágů.

K tomu bude využívat metody cryo-elektronové a fluorescenční mikroskopie stejně jako doktorská studentka Alžběta Dikunová, která chce s jejich pomocí řešit otázky týkajících se regulace přepisu informací z DNA do podoby RNA u savců. Jedním z jejích cílů je také vývoj a optimalizace unikátní metody přípravy rekombinantní lidské RNA polymerázy II, která hraje v tomto procesu významnou roli.

Na Přírodovědecké fakultě MU a v institutu CEITEC MU pracuje na doktorátu také Kristýna Tučková, která se věnuje syntetické biologii. „Je to kombinace biologie a inženýrství, která umožňuje vytváření buněk s novými vlastnostmi, které v přírodě normálně neexistují. Konkrétně vyvíjím metody pro jednobuněčnou řasu Ostreococcus tauri, která má velký potenciál pro využití v řadě biotechnologických aplikací,“ uvedla.

Kompletní seznam studentů MUNI, kteří získali Ph.D. Talent za rok 2019

Medailonky všech oceněných přineseme po slavnostním předávání stipendií, které by se mělo odehrát v únoru.

Lékařská fakulta MU
Veronika Fedorová
Josef Lavický
Laura Ondrišová
Tereza Souralová
Kristýna Závacká

Přírodovědecká fakulta MU
Tomáš Brom
Barbora Burýšková
Alžběta Dikunová
Domagoj Gajski
Tomáš Gybeľ
Sandra Thalerová
Kristýna Tučková
Lucie Valentová
Michal Vašina
Július Vida

Hlavní novinky