Přejít na hlavní obsah

Přehledně: Jak aktuálně funguje Masarykova univerzita

Epidemie koronaviru přinesla mnohá opatření včetně omezení pohybu. Co z nich vyplývá?

AKTUALIZOVÁNO po vládním omezení pohybu.

Česká republika se dnes probudila do zpřísněných opatření vlády. Co se aktuálně děje na Masarykově univerzitě? Všechna opatření a doporučení v nejaktuálnější podobě týkající se celé školy najdete vždy na webu muni.cz/koronavirus, vyplatí se ale sledovat i zpřesnění, která vydávají jednotlivé fakulty a také sledovat svou univerzitní e-mailovou schránku nebo vývěsku v Informačním systému MU.

Přehledně to nejpodstatnější

- Kontaktní výuka je zrušená do 13. dubna, dál ale probíhá výuka distanční formou s využitím dálkové komunikace. Opatření směřují k omezení fyzického kontaktu, individuálně konzultovat a zkoušet je potřeba s využitím dálkových metod, například s pomocí MS Teams. Obecné tipy najdete v článku: Práce a studium z domova? Máme tipy na služby a aplikace.

- Studenti, kteří chodí někam na stáž nebo na praxi, v tom můžou po domluvě s tím, kdo ji poskytuje, nadále pokračovat. Zrušení výuky ani nouzový stav nebo omezení pohybu se praxí netýká.

- Děkani jednotlivých fakult a garanti jednotlivých předmětů postupně přistupují k posouvání některých termínů odevzdávání prací, zkoušek a podobně. Nejlepší je se informovat na webech fakult a kateder, sledovat e-mailovou schránku, případně se ozvat vedoucím svých prací a podobně. Na místě je v tuto chvíli hlavně trpělivost, situace se rychle mění. Určitě není potřeba mít strach, že by nebylo dost času na splnění povinností. Zároveň je potřeba ale normálně plnit ty studijní povinnosti, které nejsou v tuto chvíli blokované omezením osobního kontaktu.

- Studenti bydlící na kolejích na nich v tuto chvíli můžou normálně zůstávat. Stejně tak jsou dál v provozu univerzitní menzy a bufety provozované Správou kolejí a menzy MU (s výjimkou provozů v kampusu, kde je jen pro zaměstnance otevřený bufet U Knihovny), ale je potřeba si jídlo objednat dopředu online a menzy nejsou přístupné veřejnosti. Situace se však může ještě měnit a je také upravená otevírací doba. Vyplatí se sledovat web skm.muni.cz/menza.

- Studenti, a týká se to zejména doktorandů, kteří mají nějaký pracovní poměr na MUNI, můžou stejně jako zaměstnanci v nezbytných případech chodit do práce. Ideální však je, aby se zaměstnanci s nadřízenými domluvili na home office nebo čerpání dovolené. Zaměstnanci nad 70 let, těhotné ženy a zaměstnanci se závažnými zdravotními komplikacemi mají zůstat doma všichni.

- S tím souvisí, že všechny budovy Masarykovy univerzity jsou pro veřejnost a studenty zavřené (studenti budou vpuštění jen v případě, že mají nějaký pracovní úvazek, plní na místě praxi nebo přicházejí pomáhat jako dobrovolníci).

- Šíří se informace o pracovní povinnosti studentů. Faktem je, že vláda ČR uložila studentům vysokých škol povinnost k zajištění poskytování zdravotních služeb a také poskytování péče v zařízeních sociálních služeb po dobu platnosti nouzového stavu - obsah, rozsah a místo těchto prací stanoví kraje, v Jihomoravském kraji aktuálně potřeba stanovena nebyla. Univerzita situaci sleduje a studenti, kterých se pracovní povinnost může týkat, byli nebo ještě budou informováni prostřednictvím e-mailu. Obecně jde o studenty medicínských, sociálně zaměřených oborů a práva.

- Pokud máte čas a chuť pomáhat se zvládáním epidemie koronaviru, Masarykova univerzita hledá dobrovolníky a stejně tak dobrovolníky nabízí institucím i jednotlivcům, podívejte se na tento odkazVýkon dobrovolnictví spadá pod výjimku z omezení volného pohybu, takže se budete moct za účelem výkonu své činnosti volně pohybovat.

Pokud s čímkoliv tápete, sledujte web muni.cz/koronavirus. Pokud ani tam nenajdete odpověď, můžete napsat na e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Hlavní novinky