Přejít na hlavní obsah

Univerzita otevřela krizové centrum. Přihlásilo se přes 2000 dobrovolníků

Cílem je co nejlépe koordinovat pomoc v době mimořádných opatření zavedených kvůli šíření nového koronaviru.

Studenti Pedagogické fakulty MU hlídají děti zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno.

Na Masarykově univerzitě dnes vzniklo Krizové operační centrum MU, jehož cílem je co nejlépe koordinovat pomoc v době mimořádných opatření zavedených kvůli šíření nového koronaviru. Součástí centra jsou zaměstnanci univerzity, studenti i dobrovolníci. Zpracovávají zejména přihlášky stovek dobrovolníků z řad studentů i veřejnosti, kteří se hlásí přes univerzitní web www.muni.cz/koronavirus#dobrovolnici, a také řeší požadavky na dobrovolnickou pomoc ze strany institucí a jednotlivců, kteří se hlásí tamtéž. 

Centrum vzniklo jako reakce na rozšiřující se aktivity univerzity a velký zájem zejména ze strany vysokoškoláků o zapojení se do řešení celospolečenské nouzové situace. „S prvními dotazy, jak pomoci v dané situaci, se na nás studenti a zaměstnanci začali obracet bezprostředně poté, co byla přerušena kontaktní výuka. Pomáhat chtějí i absolventi a lidé z ostatních brněnských vysokých škol. Velmi nás to potěšilo, a proto jsme chtěli, co nejdřív zprovoznit systém, který by umožnil dobrovolnickou pomoc koordinovat,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

V Krizovém operačním centru MU jsou soustřeďovány informace o poptávané pomoci i o přihlašovaných dobrovolnících, kterých se k různým činnostem - od pomoci seniorům, přes hlídání dětí až po výpomoc s IT - přihlásilo už více než 2000 a další se hlásí. S prosbou o využití pomoci se ozvaly také desítky institucí i jednotlivců.

První už pomáhají

Dobrovolníci z řad vysokoškoláků Masarykovy univerzity začali pomáhat už o víkendu. Studenti nejvyšších ročníků Lékařské fakulty MU vypomáhají od soboty s odběry vzorků od pacientů s podezřením na nový koronavirus na provizorních stanovištích ve Fakultní nemocnici Brno, ale také s odpovídáním dotazů na infolinkách Krajské hygienické stanice a dalších krizových linkách. Od dnešního rána se také studenti Pedagogické fakulty MU starají v bohunickém kampusu o děti zaměstnanců nemocnice.

Medici pomáhá s odběrem vzorků od potenciálně nakažených ve Fakultní nemocnici Brno.

Náhrada za dětskou univerzitu

Masarykova univerzita myslí na školáky, kteří musí nedobrovolně zůstat doma. Masarykova dětská jUniverzita – MjUNI vyhlásila soutěž, do níž se mohou zapojit všechny děti do 18 let, které mají chuť dozvědět se něco nového a třeba i vyhrát. Každý všední den počínaje pondělím 16. března najdou zájemci na webu www.mjuni.cz nebo facebookové stránce MjUNI úkol, jehož řešení mohou zaslat ještě týž den na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Každý týden se budou losovat tři výherci z řad úspěšných řešitelů.

Hlavní novinky