Soutěž vysokoškolských studentských prací s přírodovědným zaměřením je v republice unikátní, žádný jiný kraj ji nevyhlašuje. Zastřešuje ji brněnská ekologická organizace Veronica. „Studenti se hlásí vždy před prázdninami, aby mohla komise odborníků práce přes léto přečíst. Hodnotí je lidé z akademické sféry, ze státní správy a odborných institucí, jako je Česká inspekce životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny, ale také projektanti a další,“ popsala proces, z něhož vzejdou vítězové, Hana Chalupská z Veroniky. Pro kraj je tato akce příležitostí, jak spolupracovat v rámci Koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty s univerzitami.
Jeho kolega na bakalářském stupni studia Martin Braun se věnoval jinému tématu. Mapoval účinky jarní povodně v roce 2006 na nivu Dyje v Národním parku Podyjí. Reagoval tím na hrozbu naplavení velkého množství dřeva do přehrady, které by mohlo poškodit vodní dílo Znojmo. „Snažil jsem se vyčíslit objem dřeva, který je pro přehradu potenciálně nebezpečný. To samé téma budu rozvíjet i v magisterském studiu,“ říká Braun.
Vlastní zájem přivedl na nápad poslední oceněnou, Danuši Strnadovou. Ta se zabývala otázkou, zda je možné využít obnovitelné zdroje energie na velkoplošném chráněném území Moravského krasu. „Téma obnovitelných zdrojů mě dlouho zajímá a navíc jsem nechtěla jen sedět v knihovně, ale dostat se také ven mezi lidi. Proto jsem dělala rozhovory s lidmi o jejich vnímání obnovitelných zdrojů. Na obhajobě byl dokonce člověk z Výzkumného ústavu krajiny a okrasného zahradnictví a ten říkal, že by nebylo špatné udělat na základě mého průzkumu mapu, která by popsala možnosti daného regionu,“ komentuje úspěch své práce Strnadová.