Přejít na hlavní obsah

Novým děkanem FSpS se stane kondiční trenér a ceněný pedagog Cacek

 

Děkanem Fakulty sportovních studií MU se od 1. května stane odborník na kondiční trénink a donedávna proděkan pro vědu a výzkum Jan Cacek

Jan Cacek

Budoucí děkan, který se o funkci ucházel jako jediný, získal v dnešní volbě fakultního akademického senátu podporu všech hlasujících senátorů. Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš ho s ohledem na výjimečnou situaci způsobenou epidemií koronaviru jmenuje do funkce už zítra.

Senát hlasoval jednomyslně. Z devíti členů senátu nebyl proti volbě Jana Cacka nikdo z nich. Přihlásili se tak ke kandidátovi, který se v oblasti vědy a výzkumu věnuje fyzické zdatnosti populace a jako kondiční trenér vedl léta například Zbrojovku Brno a řadu dalších profesionálních sportovců. Cacek vystřídá ve funkci Martina Zvonaře, jehož senát před několika týdny odvolal z funkce kvůli pochybení při vykazování odborných publikací.

Dosavadní proděkan Cacek se chce v průběhu svého čtyřletého mandátu v oblasti výuky zaměřit hlavně na reflexi stávajících studijních programů fakulty s ohledem na požadavky trhu práce a faktor stárnutí populace.

„Už teď je v procesu příprava specializace zaměřené na management pohybových aktivit seniorů. Rád bych, abychom také víc analyzovali potřeby studentů univerzitní tělesné výchovy a revidovali strukturu vybraných studijních programů v kombinované formě v závislosti na současném vývoji počtu uchazečů,“ přiblížil Cacek.

Jeho zájmem v oblasti vědy a výzkumu je profilovat fakultu ještě víc tímto směrem. K tomu by mělo posloužit dobudování inkubátoru kinantropologického výzkumu nebo cílená podpora fakultních týmů, které by se měly aktivněji zapojovat do odborných konsorcií.

„Cílem je také co nejvíc akcentovat projekty s celospolečenským dopadem, mezi něž se řadí například celonárodní plošná diagnostika zdatnosti a pohybové aktivity dětí a mládeže. Ke zlepšení transparentnosti, efektivity a otevřenosti výzkumného prostředí by mělo pomoct získání certifikátu HR Award,“ nastínil Cacek.

Vize, k níž se nový děkan Fakulty sportovních studií MU upíná, je, že fakulta se stane nejlepší v Česku v oblasti, která se v zahraničí označuje jako sport sciences. Jako taková by měla aktivně působit i mezi běžnou veřejností, ne jen tou akademickou, což Cacek také plánuje.

„Chceme být lídrem a odborným partnerem při řešení celospolečenských témat v oblasti sportu, pohybových aktivit a zdravého životního stylu,“ podotkl budoucí děkan, jehož čekají mimo jiné vyjednávání o stavbě kryté atletické haly v blízkosti Univerzitního kampusu Bohunice. Město Brno řeší zajištění jejího financování a už teď je jasné, že koronavirová epidemie postup stavby ještě víc zbrzdí.

Hlavní novinky