Přejít na hlavní obsah
Farmaceutická fakulta MU bude prozatím dál fungovat v areálu VFU na Palackého třídě.

MUNI se rozšíří o farmaceutickou fakultu. Studenti a zaměstnanci přejdou z VFU

O desátou fakultu se od 1. července zvětší Masarykova univerzita. Farmacie přejde z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.

Rovných deset fakult má mít od začátku července druhá největší vysoká škola v Česku. Ke stávajícím devíti přibude na Masarykově univerzitě nově Farmaceutická fakulta MU, která byla dosud součástí Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Rektoři obou vysokých škol dnes dopoledne podepsali potřebné smlouvy, aby výuka farmacie pod Masarykovou univerzitou mohla i nadále probíhat ve stávajících prostorách VFU, které si MU pronajme. Rozšíření o farmaceutickou fakultu v pondělí schválil i Akademický senát MU.

„Na straně obou univerzit tak byly učiněny všechny kroky k tomu, aby se vzdělávání a věda v oblasti farmacie více propojily s lékařskými a přírodovědnými obory pěstovanými na Masarykově univerzitě. Úzké propojení těchto disciplín je důležité pro rozvoj personalizované medicíny, která povede ke zlepšení zdraví a kvality života naší společnosti, jež bude v blízké budoucnosti čelit velkým výzvám v souvislosti se změnou věkové struktury obyvatelstva nebo s dalšími možnými epidemiemi, jako je aktuální COVID-19,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš, který o přesunu farmacie začal jednat s rektorem VFU Aloisem Nečasem v září loňského roku bezprostředně po svém nástupu do funkce.

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš a rektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno Alois Nečas při podpisu smluv 5. května.

„Fakulta nás všechny posune dopředu. Je to velký krok pro celý region,“ uvedl rektor Bareš s tím, že jde krok, který je velkou investicí do budoucnosti. „Pro studenty a zaměstnance se teď s trochou nadsázky změní jen cedule na domech, ale postupně se bude měnit celá řada věcí včetně přípravy nových studijních programů, které zareagují na současné trendy, jako je klinická farmakologie nebo farmakoekonomika. Budou se měnit i možnosti výjezdů do zahraniční pro studenty, vzniknou nové mezioborové výzkumné týmy a spousta dalších věcí,“ dodal Bareš.

V novodobé historii českého vysokého školství je to vůbec poprvé, kdy k podobnému přesunu fakulty z jedné univerzity na druhou dojde. Protože platná legislativa s touto možností nepočítá, Akademický senát VFU stávající Farmaceutickou fakultu VFU k 30. červnu zrušil, a následně Akademický senát MU novou Farmaceutickou fakultu MU k 1. červenci zřídil. Masarykova univerzita už také předložila Národnímu akreditačnímu úřadu žádost o akreditaci dvou magisterských studijních programů farmacie, jednoho v českém a jednoho v anglickém jazyce, a také osmi doktorských studijních programů. Podle uzavřených dohod se VFU poté, co MU se svou žádostí u Národního akreditačního úřadu uspěje, svých akreditací k farmaceutickým oborům vzdá.

„Velmi si vážím přístupu rektorů obou vysokých škol, kteří vnímají potřeby úzké součinnosti farmacie, medicíny a dalších vědních oborů na Masarykově univerzitě, a to jak v oblasti vzdělávání, tak ve vědě. Vychází tak vstříc společenskému zájmu uskutečňovat v rámci České republiky farmaceutické vzdělávání v co možná nejvyšší kvalitě,“ řekla děkanka Farmaceutické fakulty VFU Radka Opatřilová.

Přechod studentů, zaměstnanců i aktuálních uchazečů

Navržené řešení počítá s přechodem všech zaměstnanců. Bez přerušení budou na nové fakultě Masarykovy univerzity pokračovat i stávající studenti. Výuka bude dál probíhat v současných prostorách v areálu VFU na Palackého třídě, které si Masarykova univerzita pronajme na pět let.

„Ze začátku byly mezi studenty jisté obavy, co s námi vlastně bude, ale myslím, že se rychle ukázalo, že změny budou spíš malé nebo pozitivní a stávající studenti budou mít řadu výjimek. Rozhodně se nám rozšíří možnosti spolupráce s dalšími fakultami na MUNI a budeme mít větší nabídku zahraničních výjezdů,“ uvedla studentka čtvrtého ročníku farmacie Kateřina Valentová.

Studenti a zaměstnanci budou dál studovat a pracovat v prostorách VFU, rozšíří se jim ale možnosti o využívání zázemí Masarykovy univerzity.

Do budoucna se pak počítá s tím, že by se fakulta stala součástí areálu Univerzitního kampusu Bohunice, což podpoří synergii s Přírodovědeckou a Lékařskou fakultou MU, výzkumným institutem CEITEC a Fakultní nemocnicí Brno. Univerzity se v dnes podepsaných smlouvách také dohodly, že MU odkoupí od VFU přístrojové vybavení, které je nezbytné pro vědeckou a výzkumnou činnost.

Zcela minimálně pocítí změnu uchazeči o studium farmacie a posléze i studenti prvních ročníků. Aktuální přijímací řízení se odehraje ještě na Farmaceutické fakultě VFU. Uchazeči, kteří budou přijati, budou mít možnost nastoupit na Farmaceutickou fakultu MU. Na stávající studenty fakulty bude MU pohlížet, jako by ke změně jejich studia nedošlo, a tato změna tak nebude mít negativní vliv na jejich ubytovací a další stipendia ani na případný vznik povinnosti hradit poplatky za prodlouženou dobu studia.

Negativní provedení značky nové Farmaceutické fakulty MU na barevném pozadí.

Pro současné studenty a zaměstnance MU bude rozšíření školy o další fakultu znamenat především příležitost víc spolupracovat s novými kolegy a spolužáky v oboru farmacie. S ohledem na historický kontext, kdy byla farmaceutická fakulta součástí Masarykovy univerzity už v letech 1952 až 1960, bude v pořadí vzniku fakult uváděna jako šestá.

Další informace a podrobnosti k přesunu farmaceutické fakulty najdou všichni zájemci na webové stránce www.muni.cz/farmacie, která se bude průběžně aktualizovat. Dotazy k celému procesu je možné zasílat také na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Podívejte se na záznam tiskové konference

Tisková konference ke vzniku Farmaceutické fakulty MU

Rodina Masarykovy univerzity bude mít od 1. července deset členů 💙 Rozšíří se o farmaceutickou fakultu. Více se dozvíte v úterý ve 12:00 v živém přenosu tiskové konference z Komenského náměstí. Podrobnosti představí rektor MUNI Martin Bareš, prorektor pro vzdělávání a kvalitu Michal Bulant a děkanka nynější FaF VFU Radka Opatřilová. Více také na https://muni.cz/farmacie.

Zveřejnil(a) Masarykova univerzita dne Úterý 5. května 2020

Hlavní novinky