Přejít na hlavní obsah

Nová metoda netextového vyhledávání získala ocenění

AnotaceZezulaProhledat obsah více než padesáti milionů obrázků za méně než půl vteřiny dokáže nová metoda netextového vyhledávání, kterou vyvinuli vědci z Fakulty informatiky. Tato technologie získala prestižní cenu IBM Shared University Research. Masarykova univerzita se tak stala první vysokou školou v České republice, která je držitelem tohoto mezinárodního ocenění.

Vedoucí týmu profesor Pavel Zezula (vpravo) přebírá ocenění od Jana Kleindiensta z IBM. Foto: Petra Nováková.
Vedoucí týmu profesor Pavel Zezula (vpravo) přebírá ocenění od Jana Kleindiensta z IBM. Foto: Petra Nováková.
Všechny běžně používané metody vyhledávají na základě porovnávání podobnosti textů. V případě obrázků, ale i audio- či videosouborů je tak vyhledávání omezeno pouze na slovní popisky a komentáře, což může výrazně snížit úspěšnost vyhledávání. Nová technologie pod názvem MUFIN (Multi-Feature Indexing Network) je založená na porovnávání obsahu datových objektů prostřednictvím jejich vlastností.

Součástí ceny je dar v podobě hardwarového vybavení, díky němuž je demonstrační verze vyhledávací technologie zpřístupněna široké veřejnosti na adrese http://mufin.fi.muni.cz/imgsearch/. Rozhovor s vedoucím týmu Pavlem Zezulou najdete v říjnovém muni.cz.

Hlavní novinky