Přejít na hlavní obsah

Videa odborníků z MUNI učí anglicky. I ty, co neumí ani slovo

Youtube kanál s více než 50 výukovými videi vytvořili během koronavirové epidemie na katedře anglického jazyka a literatury.

Ve videích Ireny Hůlkové často vystupují pro názornost i její děti.

Možná už vám jako rodičům dochází nápady, jak dětem při domácí výuce zajímavě zprostředkovat anglická slovíčka. A možná také znáte někoho, kdo s angličtinou věčně začíná. Pro obě skupiny jsou určená videa Katedry anglického jazyka a literatury Pedagogické fakulty MU, která se od začátku nouzového stavu objevují na YouTube.

Tedy ne úplně od začátku. Že by se zavřely školy a zároveň začala vycházet videa, tak to úplně nebylo. „Nápad vznikl přesně 16. března. Školní výuka skončila pár dnů předtím a náš pan děkan přišel s tím, že bychom jako fakulta měli udělat něco pro rodiče a děti, které jsou najednou doma,“ vzpomíná Světlana Hanušová, vedoucí katedry.

Bylo to hektické období a dát něco smysluplného dohromady chtělo hodně energie. Sami bojovali s tím, že museli chystat vyučování na dálku pro svoje studenty a přizpůsobit novým podmínkám i svůj domácí život. Projekt pro děti a jejich rodiče, jehož cílem bylo zpestřit domácí hodiny angličtiny, se ale přesto zrodil přesně o deset dní později. Už 26. března vyšlo na YouTube první video. Aktuálně se jejich počet blíží padesátce a pokrývají nejrůznější témata. Tady je to úplně první:

„Oslovila jsem členy katedry, kteří to vzali jako svoji dobrovolnou činnost navíc. Inspirovala nás kolegyně Irena Hůlková, která už svůj YouTube kanál pro vylepšování anglické výslovnosti má. K tomu se přidali i studenti, jimž jsme tvorbu videí nabídli jako alternativní formu ukončení některých předmětů,“ přibližuje Hanušová.

Jednotlivé nahrávky se hodí pro výuku dětí různých ročníků základních škol. Řeší se v nich gramatické problémy, okruhy různých slovíček, zpívá, dělají chemické experimenty, ale také vaří. „Od našich absolventů, kteří už učí, jsme měli zpětnou vazbu, že řada rodičů doma s výukou angličtiny bojuje, protože ji sami neovládají. Navíc v začátcích tento předmět nepokrývala ani Česká televize, která jinak vlastním výukovým obsahem zareagovala velice rychle,“ zdůvodňuje Hanušová, proč bylo dobré videokurzy vytvořit.

A vysvětluje tím i to, proč se v nich víc než v jiných kurzech angličtiny mluví zároveň česky. „Když jsme vytvářeli koncepci videí, bylo nám jasné, že těch technicky dokonalých s krásnou angličtinou, je plný internet. Došlo nám ale, že konkurovat můžeme tím, že poskytneme podporu českým dětem a hlavně jejich rodičům, kteří anglicky neumí, takže těm mezinárodním videím nerozumí.“

Původní myšlenka se nakonec rozvinula do podoby, která nebyla vůbec v plánu. Nejdřív se uvažovalo o třech videích týdně, teď vychází skoro denně včetně víkendu. Jednotliví učitelé nebo studenti je vytváří u sebe doma. Hrubý materiál pošlou nejdřív kolegům ke komentování a pak jednomu ze zapojených studentů, který ho sestříhá a všechno technicky vychytá.

„Nahrávání a zveřejňování videí pro nás nebylo technicky snadné, ale ozvali se nám studenti, kteří přijali roli asistentů a starají se o to. Bez nich bychom si to nedovedli představit,“ zdůrazňuje Hanušová.

Spolu s kolegy počítá s tím, že nové nahrávky budou vznikat až do konce tohoto školního roku. A v příštím akademickém roce myslí na další rozvoj. Už teď se chystá předmět, který se bude speciálně tvorbou výukových videí v angličtině zabývat.

Jiná věc podle Hanušové je, že by chtěla s kolegy vytvořit také videokurzy pro učitele, které by se zaměřily víc na pedagogické principy. „Mezi českými angličtináři je totiž stále hodně těch bez formální kvalifikace, takže takové kurzy by je mohly podpořit,“ říká vedoucí katedry.

Z Pedagogické fakulty MU ovšem nejsou angličtináři jediní, kteří se rodiče a učitele rozhodli v těžké době podpořit. Vznikly i dvě facebookové skupiny, ve kterých odborníci sdílejí tipy na domácí výuku němčiny nebo na výukové tipy obecně.

Hlavní novinky