Přejít na hlavní obsah

Fotoreportáž: Festival Mendel připomněl otce genetiky

Podívejte se na fotografie i videozáznamy z víkendového festivalu v Augustiniánském opatství a Mendelově muzeu Masarykovy univerzity.

Výročí narození Gregora Johanna Mendela připomněl festival Mendel, který o víkendu na brněnské Mendelovo náměstí přilákal stovky zájemců.

Zejména malí návštěvníci i přes neustávající déšť pozorně sledovali pokusy na venkovním pódiu a mnozí si na stáncích Masarykovy univerzity vyzkoušeli izolování DNA nebo pozorování rostlin pod mikroskopem. 

Pro větší návštěvníky pak byly přichystané přednášky, v zaplněném refektáři promluvil například Michael Doubek z Lékařské fakulty MU o tom, čím je typický genom Čechů a zda v čem se liší od Slováků. Na záznam se můžete podívat níže.

Mendel festival 2020 - přednášková část

 

Zveřejnil(a) Mendel festival dne Sobota 18. července 2020

Pavel Lízal z Přírodovědecké fakulty MU pak na konkrétním kriminálním případu popsal, jak z lze z DNA zjistit i podobu tváře, a to až s překvapující přesností. Záznam opět níže.

Mendel festival 2020 - Mendelbox

 

Zveřejnil(a) Mendel festival dne Sobota 18. července 2020

Veřejnosti se na festivalu také poprvé představil MendelBox – info stánek, ve kterém se po celé léto i podzim bude odehrávat populárně-naučný program, jehož cílem bude přiblížit aktuální genetický výzkum ať už na rostlinném nebo lidském genomu.

„Jeho výhodou je, že je mobilní, a bude se tedy stěhovat na různá stanoviště po Brně tak, aby do něj mohl zavítat opravdu každý,“ uvedla prorektorka pro vědu Masarykovy univerzity Šárka Pospíšilová při slavnostním otevření v prostorách zahrady před Mendelovým muzeem MU.

Vytvořte si náramek podle genetického kódu
Milan Macek, předseda Společnosti lékařské genetiky a genomiky
Michael Doubek z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity
V expozici Mendelova muzea Masarykovy univerzity
Rostliny pod mikroskopem
Vytvoř si náramek podle genetického kódu
Prorektorka Masarykovy univerzity Šárka Pospíšilová při slavnostním otevření MendelBoxu.
Přednáška Pavla Lízala z Přírodovědecké fakulty MU.
Jan Konvalinka z Univerzity Karlovy
Rostlinky pod mikroskopem
Zábavný program v zahradě
Otázky na přednášející z publika
Šlechtění a genetická modifikace – aneb jak nakrmit planetu

Hlavní novinky