Přejít na hlavní obsah

Nový studijní program Kyberbezpečnost dodá chybějící odborníky na trh práce

Masarykova univerzita otevírá profesně zaměřené studium, které nabídne vzdělání v oblasti, kde už teď chybí jen v Evropě stovky tisíc pracovníků.

Nový bakalářský studijní program s názvem Kyberbezpečnost bude od nadcházejícího akademického roku možné studovat na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity. Fakulta tak reaguje na nedostatek lidí na trhu práce s touto odborností, který se projevuje v soukromém i veřejném sektoru. Do čerstvě akreditovaného studijního programu je možné se hlásit ještě do konce srpna v dodatečném přijímacím řízení.

Absolventi tříletého bakalářského programu mohou bezprostředně nastoupit do praxe, kde najdou široké uplatnění zejména na pozicích, jako jsou správci systému, provozovatelé bezpečnostního operačního střediska nebo členové bezpečnostních týmů CSIRT. Uplatní se také ve správě kyberbezpečnosti nebo jako softwaroví inženýři bezpečnostních aplikací a podnikových systémů, ale také jako školící pracovníci nebo asistenti manažerů kyberbezpečnosti.

„V Evropě je poptávka po stovkách tisíc lidí, kteří jsou schopní zastávat pracovní místa v této oblasti. Celosvětově se mluví až o 1,8 milionu volných pracovních míst. Kvalitní vzdělávání v oblasti kyberbezpečnosti je proto zásadní. My jej navíc budujeme jako unikátní multidisciplinární program bezprostředně propojený s praxí,“ uvedl garant nového programu na Fakultě informatiky MU Tomáš Pitner.

V prvním roce se do něj bude přijímat třicet uchazečů, později i vyšší počty. Unikátní je program v tom, jak široké informace a dovednosti studentům poskytne. Absolvent získá po třech letech odborné informatické vzdělání, které přitom bude moct okamžitě uplatnit v každodenní praxi – program je akreditovaný jako profesní, takže jeho velkou část tvoří stáže ve veřejných institucích i u komerčních partnerů. S jejich skladbou pomáhal mimo jiné Dušan Navrátil, bývalý ředitel a zakladatel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který dnes působí na expertní pozici právě na Fakultě informatiky MU.

Mimo informatických dovedností se ve skladbě programu počítá i s tím, že jeho absolventi se musí orientovat v návazných oborech, jako je právní úprava informatické bezpečnosti, mezinárodní vztahy nebo bezpečnost obecně. „Kyberbezpečnostní problémy často nevznikají proto, že by hackeři měli jenom ekonomicky zištné záměry. Útoky dnes mají i geopolitické pozadí, stojí za nimi státní aktéři, a také v tom je proto nutné se orientovat,“ doplnil Pitner.

Fakulta informatiky MU byla založena jako první ryze informatická fakulta v Česku v roce 1994. Aktuálně na ní studuje asi 1600 vysokoškoláků v 19 studijních programech.

Hlavní novinky