Přejít na hlavní obsah
Lucie Říhová se zapojila do MUNI pomáhá už na jaře.

MUNI pomáhá už půl roku, stále hledá dobrovolníky

Studentka Lucie Říhová pomáhala jako dobrovolnice s doučováním, hlídáním dětí či vyzvedáváním léků seniorům.

Studentka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Lucie Říhová patří mezi čtyři a půl tisíce dobrovolníků, kteří se od 13. března, tedy přesně před půl rokem, začali hlásit do databáze dobrovolníků v rámci projektu MUNI pomáhá.

Ve vyhlášeném nouzovém stavu doučovala, posílala pohlednice seniorům v rámci akce Mise naděje Úsměv do schránky, chystala roušky a dezinfekci. A v dobrovolnické aktivitě pokračovala i během dokončování semestru v červnu, ve zkouškovém období i ve svém volném čase o prázdninách, kdy chodila nakupovat a vyzvedávat léky seniorům a hlídala děti zdravotníkům.

„Rozhodla jsem se pomáhat, protože během pandemie byly přednášky zrušené nebo online, měla jsem tedy víc času než obvykle. Navíc celé léto jsem byla v Brně. A když jsem nemohla cestovat, chtěla jsem pomáhat a smysluplně vyplnit volné chvilky,“ vysvětluje Lucie, která při studiu také pracuje jako učitelka. Během nouzového stavu jí tak kromě pěveckého sboru a přátel chyběl i kontakt s dětmi a učení. Proto si vybrala jako jednu z pomocí doučování dětí pro středisko DROM.

V doučování pokračuje, a pokud jí to pracovní závazky dovolí, bude pokračovat dál. „Rodina mé žačky je velmi milá a práce s jejich dcerou mě baví,“ říká Lucie.

Zároveň sleduje možnosti pomoci, které Dobrovolnické centrum zveřejňuje ve speciální aplikaci pro dobrovolníky. „Poptávky stále sleduji, ale nyní už chodím do práce, v zimě budu skládat státní závěrečnou zkoušku a jsem o něco více vytížená. Nicméně nejméně jednou týdně se do databáze dívám, a pokud budu mít prostor, ráda nějakou poptávku vyřídím,“ dodává.

Lucie Říhová pomáhal už dřív prezentovat svou fakultu a MUNI.

Lucie byla na akcích Masarykovy univerzity vidět už před jarní krizí. Aktivně se zapojovala například do pomoci při organizací Dnů otevřených dveří a zápisů na své fakultě, vyjížděla a komunikovala s uchazeči na veletrzích Gaudeamus. Letošní jaro jí potvrdilo, že pro ni samotnou je dobrovolnictví důležité. „Mám dobrý pocit, že mohu pomáhat druhým. Beru to téměř jako svou povinnost. Mám čas a možnost, jsem mladá a zdravá, tak proč nepomoci potřebným.“

Dobrovolnické centrum Masarykovy univerzity vyřídilo za půl roku více než 2500 žádostí o pomoc od institucí i jednotlivců. Centrum je stále v provozu a žádostí o pomoc nyní opět přibývá. Na pracovníky centra se mohou stále obracet lidé v karanténě, kteří potřebují pomoc s nákupem, donáškou léků či doručením ochranných pomůcek a MUNI pomáhá samozřejmě nabízí pomoc i studentům Masarykovy univerzity, kteří se mohou ocitnout v izolaci na kolejích. Je také v kontaktu s brněnskými fakultními nemocnicemi a krajskou hygienickou stanicí.  

Vzhledem k vývoji situace vítá Dobrovolnické centrum každého, kdo se rozhodne pomoci. Zájemci se mohou hlásit na webu MUNI pomáhá v sekci Chci pomáhat

Hlavní novinky