Přejít na hlavní obsah

Hry Emil Open pro handicapovanou mládež podporují i dobrovolníci z MUNI

Čtyřdenní hry začínají 16. září hostí přes 600 účastníků, s organizací her pomáhá 120 studentů a zaměstnanců MU.

Jednou z pěti soutěžních disciplín je bocce.

Brno už po deváté hostí Evropské hry handicapované mládeže Emil Open, na které se sjede více než šest set účastníků ze třinácti zemí. Čtyřdenní letní hry startují ve středu 16. září. Masarykova univerzita je partnerem celé akce, podílí se na přípravě akce a pomáhá na různých pozicích zajišťujících průběh her. Na nich se vystřídá 120 dobrovolníků z řad studentů a zaměstnanců MUNI.

Evropské hry handicapované mládeže jsou mezinárodním sportovním a společenským setkáním. Jsou otevřené pro mladé sportovce se všemi druhy zdravotního postižení. Jediné, co účastníci potřebují, je chuť sportovat. Mladí sportovci se zdravotním postižením poměří své výkony hned v pěti letních sportech. Mezi ně patří atletika, plavání, stolní tenis, boccia a bocce. „Největší zájem je letos o atletiku. Boccia je paralympijským sportem, je podobný pétanque a je určený lidem s omezenou hybností. Také bocce je pétanque velmi podobný, jen se hraje venku na trávníku a podle pravidel Speciálních olympiád,“ vysvětluje Hana Válková z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity, která se podílí na koncepci her. 

Ze 120 univerzitních dobrovolníků jich je většina z Fakulty sportovních studií a Lékařské fakulty MU. „V týmu vítáme opravdu všechny, kteří mají chuť pomáhat. Výhodou je samozřejmě zkušenost s dobrovolnickou činností, empatie a komunikativní přístup. A odměna? Tím hlavním je dobrý pocit, že pomohli uspořádat sportovní klání pro handicapované a úsměv ve tváři každého sportovce," podotýká koordinátorka dobrovolníků Sylva Hřebíčková

Hry se stejně jako jiné velké akce musí vyrovnat také s aktuální epidemiologickou situací. Veřejnost se může přijít podívat na slavnostní zahajovací a ukončovací ceremoniály letošních her. Při dodržení všech aktuálních pravidel souvisejících s epidemií COVID-19, pak mohou diváci také disciplíny, které se konají mimo uzavřené prostory. 

Diváci mohou také na benefiční show Z očí do očí s Janem Krausem, která se bude konat hned první den Emil Open 16. září v brněnském divadle Radost.

Hlavní novinky