Přejít na hlavní obsah

Prestižní grant MUNI Award je poprvé vypsaný i pro juniorní vědce

Masarykova univerzita nabízím špičkovým odborníkům do čtyřiceti let dva miliony korun na výzkum.

Ilustrační foto

Mladé vědce do čtyřiceti let podpoří poprvé ve vlastním grantovém programu pro perspektivní vědecké pracovníky Masarykova univerzita (MU). Výzva MUNI Award in Science and Humanities (MASH) JUNIOR pro mladé vědce je součástí již zavedeného grantu MASH, který univerzita vypisuje již počtvrté. Zájemci z řad českých i zahraniční vědců s mezinárodní zkušeností mohou získat až pět milionů korun ročně, příjemce v nové kategorii MASH JUNIOR pak dva miliony korun až na pět let.

„Na základě poptávky, která nás nesmírně těší, jsme se rozhodli motivovat a podpořit i perspektivní mladší kandidáty. Proto poprvé v historii otevíráme současně také výzvu MUNI Award in Science and Humanities JUNIOR s cílem vytvořit podmínky pro výzkumné pracovníky se zřetelným potenciálem uspět v soutěži o granty Evropské výzkumné rady. Výzva je otevřena pro externí i interní uchazeče, podmínkou je zkušenost s působením na zahraničním vědeckém pracovišti,“ uvedla prorektorka pro výzkum a doktorské studium Šárka Pospíšilová.

Koncept MUNI Award in Science and Humanities je mezi českými univerzitami ojedinělý. Zájem špičkových vědců podporuje MU nejen vysokou částkou, ale především velkou mírou volnosti, s níž mohou vědci peníze využít. Tyto podmínky motivují renomované vědce mezinárodního formátu přesunout se ze zahraničí do Brna a dlouhodobě zde dosahovat výjimečných vědeckých výsledků.

Grant MUNI Award cílí především na držitele grantů financovaných Evropskou výzkumnou radou (ERC) nebo individuálních grantů srovnatelné úrovně. Získat jej mohou také vědci, kteří na finance ze strany ERC zatím nedosáhli, ale budou o ně v nejbližší době usilovat.

„MASH je grantové schéma pro vědce, jejichž vysoké kvality dokládá jejich dosavadní kariéra a publikační činnost. Vítěz pak musí působit na Masarykově univerzitě a mít na ní také hlavní pracovní úvazek,“ přibližíla podmínky prorektorka Pospíšilová.

Aktuálně se mohou zájemci hlásit do konce roku, v průběhu jara mezinárodní výběrová komise vyhodnotí přihlášky a budou následovat osobní pohovory s nejlepšími adepty. V pořadí čtvrtý držitel MUNI Award a první držitelé MUNI Award JUNIOR by pak měli na univerzitu přijít v průběhu příštího roku. Kompletní informace jsou dostupné na webu Grantové agentury MU.

Hlavní novinky