Začíná EKOFILM. Diskuze budou online, filmy v listopadu

Před monitory počítačů či telefonů zve diváky environmentální filmový festival, který spolupořádá Fakulta sociálních studií MU.

Přestože ve středu začíná festival EKOFILM, diváci nyní bohužel žádný ze soutěžních filmů naživo neuvidí. Projekce řady filmů z celého světa, které se měly uskutečnit v Univerzitním kině Scala, v sále společenského centra Úřadu městské části Brno-střed nebo v atriu Fakulty sociálních studií MU, se odsouvají na dobu, kdy to bude možné. Prvním náhradním termínem je pátek a sobota 27. a 28. listopadu.

Zásadní akce doprovodného programu ale pořadatelé přesunuli do online prostředí. Ve středu 14. října v čtyř hodin odpoledne si fanoušci EKOFILMU mohou pustit přímý přenos diskuze ministra životního prostředí Richarda Brabce s dalšími inspirativními hosty na téma „Je spotřeba potřeba?“. Účastníci besedy se sejdou v budově ministerstva, diváci ji budou moct sledovat na webu EKOFILMu. Na diskusi naváže slavnostní zahájení festivalu a koncert Kapitána Dema.

A protože porota i přes nepříznivou epidemickou situaci zasedá a všechny nominované filmy již měli porotci možnost shlédnout, uskuteční se v pátek 16. října od sedmi hodin odpoledne slavnostní vyhlášení vítězů, které bude také online. Veřejnost i filmaři se tak dozví, kdo získal jednotlivé ceny a rozdělí si odměnu v přepočtu zhruba 52 tisíc korun.

Z doprovodného programu zůstala zájemcům přístupná také výstava Není zvěř jako zvěř. Ta je už od 5. října umístěná v parku na brněnském Moravském náměstí, kde bude do 25. října.

Festival EKOFILM chtěl letos představit celkem pětadvacítku filmů z jedenácti zemí. Mezi soutěžními snímky, které vzešly ze sto třiatřiceti přihlášek, dominují Česká republika a Německo se sedmi želízky v ohni, se třemi kandidáty následují Spojené státy americké. Po jednom zástupci pak mají Finsko, Indie, Itálie, Keňa, Moldavsko, Rusko, Španělsko a Švédsko. Přehled soutěžních filmů včetně anotací najdete v programu festivalu.