Přejít na hlavní obsah

Na výuku se zahraniční studenti dostanou i bez testu na koronavirus

Zahraniční studenti, kteří každý týden dojíždějí i ze zemí zasažených koronavirem, nemusí  na povinné testování či do karantény.

Přestože semafor evropských zemí zčervenal a nově se mezi státy, kde je vysoká míra rizika nákazy novým koronavirem, zařadilo i Slovensko a další sousední země, nemusí to na dojíždějící studenty a zaměstnance nijak významně dopadnout. Česká vláda totiž schválila novou výjimku, která lidem dojíždějícím kvůli práci či studiu pravidelně alespoň jednou týdně do České republiky umožní vyhnout se karanténě a povinnému testování. Nové podmínky pro pohyb přes hranice platí od pondělí 9. listopadu.

Osoby, které po dobu minimálně 12 hodin v posledních dvou týdnech pobývaly na území státu, který není na seznamu zemí s nízkou mírou rizika nákazy, musí podle platných opatření vyplnit před vstupem do ČR elektronický příjezdový formulář, podrobit se do pěti dnů na vlastní náklady PCR testu na přítomnost nového koronaviru a do jeho výsledku setrvat v karanténě. Nově však z tohoto pravidla mají výjimku přeshraniční pracovníci, žáci a studenti, kteří za účelem výkonu práce nebo vzdělávání pravidelně alespoň jednou týdně oprávněně překračují státní hranici s Českou republikou do nebo ze sousedního státu.

Pokud tedy studenti například ze Slovenska dojíždějí každý týden například na povolenou praktickou výuku, do Brna se bez omezení dostanou. K překročení hranice by jim měl, podobně jako na jaře, stačit ISIC a potvrzení o studiu, které si mohou vytisknout z Informačního systému MU. Žádný speciální formulář či doklad o studiu není v nařízení stanoven. „Samozřejmě musí dbát nařízení o omezení pohybu, mohou tedy dojíždět jen na tu výuku či práci, která se může v rámci udělených výjimek uskutečňovat,“ zdůraznil prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie Radim Polčák.

Pro cizince ze zemí Evropské unie od 15. června platí nová pravidla odvíjející se od „evropského semaforu“. Ten rozděluje země EU do třech kategorií na základě rizika nákazy. Cizinci ze zemí označených zelenou barvou mohou do ČR přijet bez testu na COVID-19, cizinci ze zemí označených oranžovou a červenou barvou musejí prokázat negativní test na COVID-19 nebo jít do karantény. Seznam zemí je aktualizován v týdenních intervalech na základě epidemiologické situace ve světě. Češi a rezidenti ČR mohou bez omezení cestovat mezi zelenými a oranžovými zeměmi, při návratu ze zemí označených červenou barvou musejí předložit negativní test na COVID-19 nebo jít do karantény.

Pro cizince ze zemí mimo EU aktuálně platí, že do ČR mohou vstoupit bez testu a povinné karantény pouze z těch zemí, které jsou na seznamu zemí s nízkou mírou rizika.

Podrobná pravidla a výjimky s těchto omezení naleznete na webu ministerstva vnitra.

Hlavní novinky