Přejít na hlavní obsah

Nepostradatelní: Bez koronakrize bychom Teamsy stěží na univerzitě prosadili

Když se na jaře přesunula výuka nečekaně do online prostředí a nejenom vyučující potřebovali poradit, jak na to, na jejich dotazy nejčastěji odpovídal Břetislav Regner z Ústavu výpočetní techniky.

Břetislav Regner z Ústavu výpočetní techniky.

Jestli něco ilustruje, jak moc se na MU v průběhu loňského roku začaly používat moderní platformy pro online výuku i týmovou komunikaci, pak je to statistika využívání nástroje MS Teams. Na začátku roku 2020 jej používalo sotva 300 uživatelů, na konci roku to už bylo přes 33 tisíc aktivních uživatelů, což je při 30 tisíci studentech a 6 tisíci zaměstnancích vlastně celá univerzita.

„Tak masivní využívání tohoto nástroje v instituci, kde se komunikuje převážně osobně, e-mailem nebo telefonem, jsme si na Ústavu výpočetní techniky na začátku roku vůbec nedokázali představit. Shodou okolností jsme na podzim měli podle ročního plánu odstartovat kampaň na používání Teamsů, ale bez mimořádné situace bychom sotva nástroje nasadili v takové míře,“ říká Regner, který má kromě IT podpory nástrojů Microsoft Office 365 na starosti také koordinaci univerzitního webu muni.cz.

I přes úspěch Teamsů na chaotické dny a týdny následující po březnovém uzavření univerzity jen tak nezapomene. Ze všeho nejdříve museli s kolegy připravit základní návody, protože tuto platformu online komunikace tehdy na MU používali a testovali převážně pracovníci z IT oddělení.

V následujících dnech bylo klíčové zajistit díky MS Teams fungování nejdůležitějších univerzitních orgánů – vedení univerzity a krizového štábu. Také museli ihned začít řešit, jak legislativně sladit online hlasování Akademického senátu MU, především kvůli připojení farmaceutické fakulty. Paralelně se začali také ozývat první učitelé, kteří chtěli učit na dálku.

V dubnu vznikla pracovní skupina, která připravila metodiku pro online zkoušení včetně státních zkoušek. Do té už se ale Břetislav Regner nezapojil, protože zrovna finišoval proces přechodu farmaceutické fakulty a všech jejích IT záležitostí, od webu až po sítě, pod Masarykovu univerzitu.

Prázdniny už byly naštěstí klidnější, ale začátek podzimního semestru byl znova náročný hlavně kvůli opětovnému zrušení kontaktní výuky. Učitelům ale online výuku výrazně usnadnilo to, že nově je možné týmy pro výuku zakládat přímo z Informačního systému MU.

Teamsy se v současnosti na Masarykově univerzitě používají masivně – například za poslední listopadový týden tam uživatelé poslali více než 180 tisíc chatových zpráv a taky přes ně proběhlo přes sedm tisíc meetingů a dalších 4 800 hovorů o dvou účastnících.

„Dnes už videokonferenční nástroje používáme naprosto rutinně, přitom ještě na jaře většina lidí Teamsy ani neznala a neměla ani nainstalované mikrofony a kamery. Předešlé měsíce byly sice hodně náročné, ale věřím, že úsilí, které jsme všichni museli investovat, se dlouhodobě vyplatí i po návratu do běžného pracovního režimu,“ myslí si Regner.

Hlavní novinky