Přejít na hlavní obsah

Masarykova univerzita usiluje o další spolupráci s Tchaj-wanem

Rektor MU Martin Bareš jednal se zástupci Tchaj-wanu na společném jednání s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou.

Rektor Bareš na jednání s delegací Tchaj-wanu

Masarykova univerzita usiluje o další rozšíření spolupráce s univerzitami v Taoyuonu, což je další velký region na Tchaj-wanu, se kterým univerzita již dlouhodobě vyvíjí aktivní spolupráci. Na jednání s primátorkou města Brna Markétou Vaňkovou kontakt s dalšími univerzitami projednával rektor MU Martin Bareš. Setkání na straně Tchaj-wanu vedl vedoucí Tchaipejské hospodářské a kulturní kanceláře Liang-Ruey Ke.

Masarykova univerzita je se svými zahraničními univerzitními kontakty rozprostřena téměř po celém světě a asijský trh je pro ni důležitým faktorem spolupráce v oblasti vědy a výzkumu. „Tchaj-wan je v rámci moderních inovací jednoznačným tahounem, což je pro naši univerzitu naprosto stěžejní. Chceme se rozvíjet s těmi nejlepšími a prostřednictvím spolupráce vysílat do světa naše studenty a absolventy,“ uvedl rektor MU Martin Bareš.

Město Brno má zájem o rozvíjení obchodní spolupráce s firmami i podnikateli z Tchaj-wanu, a to zejména prostřednictvím Regionální hospodářské komory Brno. V Brně se nachází několik průmyslových zón, kde je stále možnost umístit investory z oblasti strategických služeb a technologických center.

Dle informace České ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-peji nyní česko-tchajwanské obchodní výměně dominuje spíše tchajwanská strana, což je dáno především jejími investicemi do elektrotechnického průmyslu a s tím souvisejícím dovozem tohoto zboží do ČR. V dovozu do ČR z Tchaj-wanu se tak projevuje dovoz komponentů pro montáž a následný reexport výrobků tchajwanských investic v ČR.

V roce 2019 navštívilo Česko 191 000 turistů z Tchaj-wanu (+4,3 % ve srovnání s rokem 2018). Počet tchajwanských turistů převyšuje návštěvníky i z mnohem lidnatějších zemí jako např. z Japonska o 29 % či Indie o 95 %.

Hlavní novinky