Přejít na hlavní obsah

Inspirujte, vyzývá univerzita své pedagogy

Cestou ke snižování studijní neúspěšnosti může být i správný přístup učitelů. V nové video kampani Inspirujte! popisuje deset pedagogů z deseti fakult Masarykovy univerzity, jak se jim daří studenty nadchnout či jak předcházejí vyhoření.

Kampaň Inspiruj

Snížit počet studentů, kteří předčasně ukončí své studium dřív, než získají diplom, je cílem celého systému opatření, který postupně zavádí Masarykova univerzita. Míra takzvané studijní neúspěšnosti v případě bakalářských studijních programů totiž dosahuje napříč vysokými školami v celé České republice téměř 40 procent.

Problému se v posledních letech věnuje především Poradenské centrum MU, které připravilo i aktuální kampaň. Ta formou příkladů dobré praxe představuje jednoho učitele z každé fakulty, který už nyní v přístupu ke studentům vyniká. Inspirativní pedagog totiž může pozitivně ovlivnit nejen úspěšnost svých svěřenců, ale i jejich profesní směřování či zápal pro daný obor.

Od jednotlivých pedagogů se tak lze přímo inspirovat nejen v přístupu k výuce či předkládané látce, ale i v konkrétních krocích, které ve své kariéře už stihli mnohdy řádně otestovat a vyšperkovat. Jádrem videí jsou osobní výpovědi vyučujících o tom, co je na výuce baví, proč má smysl se jí věnovat či jak do ní přinášejí inovace.

Komunikační kampaň navazuje na předchozí aktivity Staň se mistrem studijního řádu, Poradíme vám líp či Dostuduj, má to smysl. V nich Masarykova univerzita podobným způsobem upozorňovala na témata, spojená se studijní neúspěšností a nabídla studentům pomoc v jejich řešení.

Celý systém opatření na snížení studijní neúspěšnosti realizuje Masarykova univerzita díky strategickému projektu Muni 4.0, na který získala 200 milionů korun z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Hlavní novinky